Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

4. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :
Hz Muhammed Mekke de doğmuş, Mekke de evlenmiş, Mekkeliler tarafından sevilen bir kişiydi. Peygamberlik burada geldi. On yıl İslami burada yaydıktan sonra Medine ye hicret etti.
Medinede muhacirler ve medineli müslümanlarla yeni bir toplum oluşturdu. Mescit kurdu ve Mekke den bağımsızlıklarını ilan ederek İslam devletinin temelini burada attı.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :
Hz Muhammed mekke de dünyaya gelmiş, peygamberliğini ilk on yılını mekede geçirmiştir. Bu dönemde mekke li müşrikler tarafından Hz. Muhammede ve müslümanlar büyük baskılar ve eziyetler yapılmıştır. Eziyetin dozajı attıktan sonra Allah tarafından vahiy gelerek Medine ye hicret etmiştir. Medine mekke ye göre daha fakir, bir yerdir.
Medine ye göçtükten sonra  islamın merkezi Medine olmuştur. Medinede yeni bir toplum oluşturan Hz. Peygamber muhacirler ile Medine de yaşayan müslümanlar arasında kardeşlik bağını oluşturdu. Mescit oluşturuldu. Mediye sözleşmesi yapılarak ilk nüfus sayımı yapıldı.
Medinede ilk bağımsızlık ilan edilerek bir devlet haline getirildi. Mekkeliler ile yapılan savaşlar kazanılacak mekke fetih edildi. Kendisinin ölümünden sonra İslam devletini halifeler yönetti.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Peygamber efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem Mekke ve Medine'de geçirmiş olduğu yılları kısaca anlatmak istediğimizde yukarıda verdiğiniz bilgiler ile bunu okuyarak ve daha iyi bir şekilde anlayarak defterimize geçirmenin kısa ve öz şeklini bulabiliyoruz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke'de doğmuş büyümüş gençlik yıllarını burada geçirmiş ilk hepsi olan Hz Hatice ile Mekke'de evlenmiş ve hacer-ül esved'in bulunduğu kutsal bu şehirde peygamber olarak �m İslam alemine gönderilmiştir Mekke'ye hicret ettiği zaman elbetteki Müslümanların daha rahat etmesi ve müslümanlara daha iyi tanıtılması amacıyla Medine şehrindeki yaşama başlamıştır medine'deki insanlar peygamber efendimizi büyük bir sevgi ve coşkuyla karşılanmış ve burada İslamiyet daha iyi bir şekilde yayılmıştır peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Medine'de vefat etmiş ve kabri şerifleri burada bulunduğunu bilmekteyiz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!