Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz.

4. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Hz Muhammed Mekke de doğmuş, Mekke de evlenmiş, Mekkeliler tarafından sevilen bir kişiydi. Peygamberlik burada geldi. On yıl İslami burada yaydıktan sonra Medine ye hicret etti.
Medinede muhacirler ve medineli müslümanlarla yeni bir toplum oluşturdu. Mescit kurdu ve Mekke den bağımsızlıklarını ilan ederek İslam devletinin temelini burada attı.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine yıllarını kısaca özetleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Hz Muhammed mekke de dünyaya gelmiş, peygamberliğini ilk on yılını mekede geçirmiştir. Bu dönemde mekke li müşrikler tarafından Hz. Muhammede ve müslümanlar büyük baskılar ve eziyetler yapılmıştır. Eziyetin dozajı attıktan sonra Allah tarafından vahiy gelerek Medine ye hicret etmiştir. Medine mekke ye göre daha fakir, bir yerdir.
Medine ye göçtükten sonra  islamın merkezi Medine olmuştur. Medinede yeni bir toplum oluşturan Hz. Peygamber muhacirler ile Medine de yaşayan müslümanlar arasında kardeşlik bağını oluşturdu. Mescit oluşturuldu. Mediye sözleşmesi yapılarak ilk nüfus sayımı yapıldı.
Medinede ilk bağımsızlık ilan edilerek bir devlet haline getirildi. Mekkeliler ile yapılan savaşlar kazanılacak mekke fetih edildi. Kendisinin ölümünden sonra İslam devletini halifeler yönetti.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem Mekke ve Medine’de geçirmiş olduğu yılları kısaca anlatmak istediğimizde yukarıda verdiğiniz bilgiler ile bunu okuyarak ve daha iyi bir şekilde anlayarak defterimize geçirmenin kısa ve öz şeklini bulabiliyoruz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’de doğmuş büyümüş gençlik yıllarını burada geçirmiş ilk hepsi olan Hz Hatice ile Mekke’de evlenmiş ve hacer-ül esved’in bulunduğu kutsal bu şehirde peygamber olarak �m İslam alemine gönderilmiştir Mekke’ye hicret ettiği zaman elbetteki Müslümanların daha rahat etmesi ve müslümanlara daha iyi tanıtılması amacıyla Medine şehrindeki yaşama başlamıştır medine’deki insanlar peygamber efendimizi büyük bir sevgi ve coşkuyla karşılanmış ve burada İslamiyet daha iyi bir şekilde yayılmıştır peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Medine’de vefat etmiş ve kabri şerifleri burada bulunduğunu bilmekteyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.