Hz. Muhammed’in (s.a.v.) peygamberlikle görevlendirilmesi ne zaman ve nasıl olmuştur? Araştırıp öğreniniz.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) peygamberlikle görevlendirilmesi ne zaman ve nasıl olmuştur? Araştırıp öğreniniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) peygamberlikle görevlendirilmesi ne zaman ve nasıl olmuştur? Araştırıp öğreniniz. konusu ile ilgili kısaca bilgi ;


Cevap :

Son Peygamber Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem 610 yılında Hira Mağarasında kapandığı zaman Cebrail Aleyhisselam yanına gelerek oku yaradan Rabb’inin adıyla Oku diyerek seslenmiştir. Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahü ve sellem ben okuma Bilmem demiştir ancak Cebrail Aleyhisselam onu sıkarak oku demiştir ve İslam dininde ilk ayetler olan Alak Suresinin ilk 5 ayeti nazil olmuş ve Peygamber Efendimizin peygamberlik görevi başladığı kabul edilmektedir.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) peygamberlikle görevlendirilmesi ne zaman ve nasıl olmuştur? Araştırıp öğreniniz. konusu hakkında uzun bilgi ;


Cevap :

Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahü ve sellem 610 yılında İran Mağarası’na kapandı bir vakit Hazreti Cebrail Aleyhisselam yanına gelerek oku yaratan Rabb’inin adıyla oku yaratan rabbinin adı ile oku seslenmiştir.

Nur yüzlü Peygamberimiz Hz Muhammed sallallahü ve sellem Cebrail Aleyhisselam’ı bunun karşılığında ben okuma bilmem diye cevap vermiştir Hz Cebrail a.s. Peygamberimize sıkarak oku diyerek tekrarlanmıştır.

Bu olay sonucunda Kuranı Kerim’de yer alan Alak Suresinin ilk 5 ayeti nazil olmuş ve Peygamber efendimiz Hz Muhammed Sallallahü Aleyhi ve Sellem’in peygamberlik görevi burada başladığı kabul edilmektedir.

 Bu olaydan Sonra peygamber efendimize ve giderek yorganın altına girmiş ve titreyerek başörtülü beklemiştir. Yanına gelen Hz. Hatice a.s.  annemiz Neler olduğunu sormuş ve olayı anladıktan sonra onu bilgili bir kişinin yanına götürmüş ve onun peygamberlik müjdesiyle mukafadlandırıldığı ortaya çıkmıştır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) peygamberlikle görevlendirilmesi ne zaman ve nasıl olmuştur? Araştırıp öğreniniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Ceylan
Peygamber efendimiz Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem ilk peygamberlik görevlendirilmesi Peygamberimiz Hira Mağarasında iken Hz Cebrail'in yanına gelmesi ile beraber oku yaradan Rabb'inin adıyla Oku ifadesini ile başlayan olayla ilk Alak Suresi'nin 5 ayetinin inmesiyle başladığı kabul edilmektedir.
Hamdiye
Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 40 yaşındayken Mekke'de bulunan Hira mağarasında 610 yılında vahiy yoluyla Cebrail aleyhisselamın getirdiği vahiy ile peygamberliği başlamıştır. . Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem peygamber olduktan sonra bunu ilk olarak karısı olan Hz hatice'ye söylemiştir. Hz Hatice peygamber efendimize inanarak ilk Müslüman olmuştur.
Eda Ece
muq olmuş ellerinize sağlik :)
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!