Ders Notları

Hz. Süleyman (a.s.) hakkında kısaca bilgi veriniz.

5. Sınıf Din Kültürü Hz. Süleyman (a.s.) hakkında kısaca bilgi veriniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Hz. Süleyman (a.s.), İsrailoğullarına gönderilen hükümdar bir peygamberdir. Hz. Davud’ un oğludur. Bazı kaynaklara göre MÖ 9. asırda yaşamış olan Hz. Süleyman (a.s.) akıllı, zeki, bilgili bir hükümdar aynı zamanda her zaman Allah’a (c.c.) şükreden, hikmet sahibi bir peygamberdi.
Kur’an-ı Kerim’in bildirdiğine göre Hz. Süleyman (a.s.), “Rabb’im! Beni bağışla, bana benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver.”2 diye dua etmiş. Allah (c.c.) da onun bu isteğini kabul ederek ona birtakım olağanüstü işler yapabilme gücü vermiştir. Hayvanların dilinden anlaması, onlarla konuşması, cinlere ve rüzgarlara hükmetmesi özelliklerindendir. 53 sene ve 500 sene yaşamış olduğu rivayetleri vardır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Hz Süleyman hakkında bilgi edinmek istediğimiz zaman ve birçok peygamberin kıssaları hakkında bilgi edinmek istediğiniz zaman ya da peygamberlerin tarihini araştırmak istediğimiz zaman Türkçe dersimiz de matematik dersimiz de ve sosyal bilgiler dersimizde bize yardımcı olan bu siteyi ziyaret ederek ve bu siteyi abone olarak çeşitli bilgileri ve cevapları burada bulabildik verdiğiniz cevaplar ve bilgiler sayesinde din kültürü dersini daha iyidir şekilde anlıyorum din kültürü dersinin severek yapıyorum din kültürü dersinde anlamadığım veya araştırmak istediğin bütün kolları kısa özlü anlaşılır bir şekilde bu sitede bulabiliyorum size çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.