Hz. Yusuf (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz? | Forum Sayfa Cevapları

Hz. Yusuf (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

8. Sınıf Din Kültürü Hz. Yusuf (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Yusuf (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Hz Yusuf  Hz Yakupun 12 oğlundan en güzel olanıdır. Kıskanılarak kuyuya atılmış ve köle olarak mısıra satılmış.mısırda yıllarca zindanda kalmış yaptığı mucizelerle firavunun baş yardımcısı olmuştur.kendisinden yardım dilenen abilerinden babasını istemiş gözleri kör olan babasının gözleri açılmıştır.


Hz. Yusuf (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Hz.Yusuf kuranda adı geçen peygamberlerdendir. Yakup peygamberin 12 oğlundan bir tanesidir. Dünyalar güzeli bir çocuk olarak bilinir. Hz. Yakup’un Yusuf’u çok sevmesinden dolayı diğer kardeşleri kıskanmış ve onu kuyuya atmışlardır.Yoldan geçen kervanlar onun sesini duyarak , kuyudaki Hz. Yusuf’u çıkarmışlardır.

Onu alıp Mısırda köle olarak satmışlardır. Mısırda Firavunun karısı Züleyha ona iftira atarak onu zindana attırmıştır. Firavun bir gece rüya gördü ve rüyasını tabir etmeleri için saraydakilere emretti fakat saraydakiler rüyayı yorumlayamadılar. Bu sırada zindanda olan Yusuf rüyaları yorumlaması ile ün yapmıştır.Firavuna zindanda böyle bir kişi olduğu söylenince Firavunda Yusufu huzuruna istedi. Yusuf ta yedi yıl bolluk yedi yıl kıtlık olacağını söyleyerek büyük depolar kurmasını söyledi.

Bunun üzerine Firavn maliyenin başına Hz. Yusufu getirerek onu yardımcısı yaptı.yedi yıl bolluk döneminde büyük depoları dolduran Yusuf kıtlık geldiğinde halkı açlıktan kurtarmış oldu. Mısırda kıtlık olmadığını öğrenen Yakupun oğulları kim olduğunu bilmedikleri Yusuf tan yardım istemek için Mısır a geldiler . kendini kuyuya atan abilerini karşısında gören Yusuf babasının Mısıra getirilmesini istedi. Yusuf gittiğinden beri ağlamaktan kör olan Yakup peygamber  oğlu Yusuf’u karşısında görünce bir mucize ile gözleri açıldı.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Hz. Yusuf (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 28 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Zülal
error: Kopya Yasak