Ders Notları

I. Dünya Savaşı’na neden böyle bir isim verilmiş olabileceği konusundaki düşüncelerinizi ifade ediniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı I. Dünya Savaşı’na neden böyle bir isim verilmiş olabileceği konusundaki düşüncelerinizi ifade ediniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“I. Dünya Savaşı’na neden böyle bir isim verilmiş olabileceği konusundaki düşüncelerinizi ifade ediniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Dünya’nın dört bir yanındaki ülkelerin katılması ve diğer kıtalardaki sömürgelere de yayılması nedeniyle “Dünya Savaşı” olarak adlandırılmıştır.


“I. Dünya Savaşı’na neden böyle bir isim verilmiş olabileceği konusundaki düşüncelerinizi ifade ediniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

I. Dünya Savaşı, 28 Temmuz 1914 tarihinde başlayan ve 11 Kasım 1918 tarihinde sona eren Avrupa merkezli bir Dünya savaşıdır. II. Dünya Savaşı’na kadar Dünya Savaşı veya Büyük Savaş olarak isimlendirildi.

Osmanlı İmparatorluğu’nda “Genel Savaş” anlamında Harb-i Umumi halk arasında ise Seferberlik olarak adlandırılmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri savaşa girinceye kadar savaş, ABD’de Avrupa Savaşı diye adlandırılmıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 1 Dünya Savaşı’nda tüm dünyada birçok kesimden ve ülkeden savaşı katıldığı için bu savaşın adı birinci Dünya savaşı olmuştur 1 Dünya Savaşı’nda çok fazla ülkeler savaşmıştır çok fazla ülkeler savaşa katıldığı için kapsamlı bir savaş olmuştur bu savaşın elbette ki büyük ölümler ve yıkımlara sebep olan bir savaş olduğunu söyleyebiliriz bu sebepten dolayı Dünya savaşı olarak anılması oldukça normaldir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.