Ders Notları

İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddelere ne ad verilir?

6. Sınıf Fen Bilimleri İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddelere ne ad verilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddelere ne ad verilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen maddeler, hormon olarak adlandırılmaktadır. Hormonlar davranışları organları harekete geçirecek şekilde sinyal veren maddelerdir.


İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddelere ne ad verilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Vücudumuzda bulunan İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen maddeler, hormon olarak adlandırılmaktadır. Hormonlar fizyolojik olan davranışı düzenlemek için organları harekete geçirecek olan sinyalleri veren maddelerdir. Hormonlar kendi içinde üç sınıftan oluşmaktadır.

  • Eikozanoidler
  • Steroidler
  • Amino asit / protein türevleri (aminler, peptitler ve proteinler)

Hormonlar vücudumuzdan beynimize cildimize, kalbimize, böbreklerimize ve kaslarımıza kadar her bölümü özel bir göreve sahiptir. Bu görevleri yapabilmek için dokular endokrin sisteminden komut alırlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İç salgı bezlerinin temel görevlerinden biri tepki verme ve vücuttaki hormon dengesini korumak gibi temel görevleri olduğu söylenebilir fen bilimleri dersimizde yer alan sağlığımıza uyudunuz önemli bir şekilde etkileyen bu konudan verdiğiniz bilgiler ve cevaplar olduk çok güzeldir. Sizler sayesinde çeşitli bilgiler etini biliyor ve fen bilimleri ders tek ödevlerimi rahat ve hızlı bir şekilde bitirip biliyorum siteleri Yok teşekkür ederim her zaman sizin sayenizde tüm dersler Ata başarılı ve güzel cevaplar elde ediyorum öğretmenimin de başarısını ve takdirine elde ettiğimi söyleyebilsem sizlerde bu siteyi ziyaret ederek çeşitli bilgiler edinebilir ve derslerimizde başarılı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.