Ders Notları

“İcat ve buluşların temelinde ihtiyaçlar vardır.” sözünü örnek vererek açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler “İcat ve buluşların temelinde ihtiyaçlar vardır.” sözünü örnek vererek açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“İcat ve buluşların temelinde ihtiyaçlar vardır.” sözünü örnek vererek açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İhtiyaçları insanı daha pratik çözümler bulmaya itmiştir. Bunun sonucunda bir sorunu çözecek kolaylaştıracak icatlar ve buluşlar bulmuştur insanoğlu. Akşamları karanlıkta kalan insanlar kandil ya da mum ışığında yaşamaya devam ediyorlardı. İnsanlar için bir gün gece oluncaya kadar sürüyordu gece vakti ışık olmadığı için bir şey yapamıyorlardı. Bu sorunun çözümü Thomas Edison’un ampulü icat etmesiyle çözülmüş old.


“İcat ve buluşların temelinde ihtiyaçlar vardır.” sözünü örnek vererek açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: “İcat ve buluşların temelinde ihtiyaçlar vardır” sözü insanların ihtiyaçlarını ortadan kaldırmak için çalışıp araştırmalar yapıp çözüm arayışında olduğunu göstermektedir. Her icat ve buluş bir şekilde insanların ihtiyaçlarına hizmet etmiştir. Eskiden iletişim aracı olarak mektup kullanırdı. Bu haberleşme şekli bir hayli zaman alıyor ve günümüzden haberleri iletmek neredeyse imkansızdır. Bu sorunu Graham Bell icat ettiği telefonla çözmüştür. Artık insanlar birbirleriyle dakikalar hatta saniyeler içinde iletişim halinde oluyorlardı. Eğer iletişim süresinin kısa olmasına ihtiyaç duyulmasıydı telefon icat edilmeyecekti.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    İcatları ve buluşları en temelinde elbetteki günlük hayatı kolaylaştırmak ihtiyaçların karşılanması ve birçok hususlar vardır. Bilim adamları ve düşünürler elbetteki icatları ve buluşları buldukları zaman insanın hayatını kolaylaştırmak Hayat kalitesini arttırmak ve daha iyi bir yaşam sürmek için gerekli olan koşulara ele alarak bu gibi icatları yaparlar. Eve elbette ki günümüzde kullanmış olduğumuz teknolojik aletler araç gereçler ve tüm olanaklar icat edildiği zaman hayatımızı daha kolay bir şekilde yapmamız için gerekli olan tasarımlar ve elde edilmiştir. Bu konuda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim korum sayfa sitesi ailesinde başarılarının devamını dilemek ister ve başarının cevaplarınız için her zaman çok mutlu olduğunu söylemek isterim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.