Ders Notları

İdrar oluşumunun yaz mevsiminde azalmasının sebebi nedir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı İdrar oluşumunun yaz mevsiminde azalmasının sebebi nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“İdrar oluşumunun yaz mevsiminde azalmasının sebebi nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İdrar oluşumunun yaz mevsiminde azalmasının sebebi ; içtiğimiz sıvıları ter yoluyla atmamızdır.


“İdrar oluşumunun yaz mevsiminde azalmasının sebebi nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İdrar sistemini oluşturan yapılar şunlardır:

Böbrekler
Üreterler
Mesane
Üretra

Böbrekler karın boşluğunun arka duvarına bitişi, fasulye görünümündedirler. Kanın süzülmesi ile meydana gelen idrar böbrek içindeki kaliks denilen idrar keseciklerine gelir. Pelvis denilen böbrek çıkışındaki geniş yapıya akar. Buradan da Üreter denilen kanala geçer.  Üreterlere geçen idrar yerçekimi ve kasılmalar sayesinde Mesane denilen idrar torbasına taşınır.

Üreterlerin alt uçları mesane duvarı içine girer ve burada akışa tek yönde izin veren kapakçıkların açılması ile mesane içine akar. Mesane (idrar torbası) idrarı içinde depolayan kastan oluşan kese şeklinde bir organdır. İdrarla tam dolduğunda duvarları gerilir ve idrara sıkışma hissedilir. Daha sonra mesaneden vücut dışına idrar Üretra denilen bir kanal yoluyla atılır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yaz aylarında idrar oluşumun az olduğunu görebiliriz bunun en temel sebeplerinden biri hava sıcak olduğu için tel yoluyla su miktarını atmamızdır yaz mevsimlerinde çok fazla su içeriz terlediğimiz için vücudumuz ter ve bu sıvıyı dışarıya atabilir ayrıca idrar azalması yaz aylarında daha çok rastladığımız bir olay olarak bilinmektedir. Bu konuda verdiğiniz bilgi ve cevapları için teşekkür ederim bu bilgi ve cevapları ziyaret ederek ödevlerimi yaptım verdiğiniz bilgilerde çok beğenerek takip ediyorum sizler sayesinde ödev yapmak çok güzel.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.