İki mıknatıs birbirine yaklaştırıldığında ne olur?


Fen Bilimleri Öğretmeni

4. Sınıf Fen Bilimleri İki mıknatıs birbirine yaklaştırıldığında ne olur? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Mıknatıslar bazı maddeleri çeker. Bazı maddeleri gitmektedirler mıknatısla hem çekme hem itme gücüne sahiptirler. Kobalt nikel demir gibi maddeleri ve bu maddelerden yapılmış cisimleri çekme veya çekmeme özelliğine sahiptirler.
Bunun dışında kendi gibi mıknatıs olan mıknatısları da çekmektedirler. Doğada kendiliğinden oluşmuş mıknatıslara doğal mıknatıs aslında mıknatıs olmayan sonradan mıknatıs özelliği kazanmış maddelere ise yapay mıknatıs denilmektedir.
Mıknatısların iki Kutbu bulunur. Bir ucu kuzeyi diğer ucu ise Güney olarak nitelendirilir ingilizce olarak nitelendirilmek yaptığı için Kuzey N (north) Güney S (South) ile gösterilir. Mıknatıslarda aynı kutuplar şifrelerini içerken Farklı kutuplar birbirlerini çekerler bu etkiye manyetik etki denilmektedir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

İki mıknatıs birbirine yaklaştırıldığında ne olur?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
İki mıknatıs birbirine yaklaştığı zaman elbetteki çekme kuvveti ile birbirini çeker ve birbirine yapışabilir ler.. mıknatısın çekim kuvveti sayesinde birbirine yaklaştığı zaman kutuplarında bulunan çekim kuvveti ile birbirlerini yaklaştığını ve birbirlerine yapıştığını gözlemleyebiliriz. Bu kabustan çevremizde gördüğümüz birçok maddeyi çeker kullanmış olduğunuz teknolojik aletlerde buzdolabı larda elektronik eşyalarda mıknatıs ne olduğunu söyleyebiliriz mıknatıs birçok alanda kullanılmaktadır mıknatısın çekim kuvvetine göre çeşitli maddeleri çektiğini çeşitli maddeleri çekmediğinde çevrenizde gözlemleyerek öğrenebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!