İklim, insanların yaşamını nasıl etkilemektedir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

6. Sınıf Sosyal Bilgiler İklim, insanların yaşamını nasıl etkilemektedir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İklim ve coğrafi şekiller insan yaşamını doğrudan etkileyen etmenlerin başında gelmektedir. İklim özellikle sıcaklık ve nem kayaların fiziksel parçalanması ve kimyasal dağılımını etki eder. Yeryüzünde işleyen dış kuvvetlerin dağılışı etki şekilleri ve süreklilikleri iklimin kontrolü altındadır.
Akarsu topografyası, kurak bölgeler, buzul yöreleri, kıyı şekilleri iklimin şekillendirilmesi ile oluşur. Örneğin; kıyılarında yüksek dalgaların olduğu yerlerde yarlar çoklukla görülmektedir. Akarsu rejimleri, göllerin dağılımı, göl suların kimyasal özellikleri de iklime bağlıdır. Deniz akıntıları rüzgarların yıllık yön değiştirmesi , muson ülkeleri denizlerinde yani Güney ve Güneydoğu Asya’da Deniz akıntıları da rüzgara bağlı olarak yön ve hız değiştirir.
Doğal bitki örtüsü , miktar ve biçim yönünden dağılışı doğrudan doğruya iklimin kontrolü altındadır, doğal bitki yaşamını düzenleyen bu iklim koşulları İnsanların yetiştirdiği kültür bitkilerinde etkiler. Dolayısıyla insanın tarımsal ekonomik etkinliklerin biçimlendiren yine iklimdir.
İnsanların yüzündeki dağılışları doğrudan doğruya iklime bağlıdır. Buna en basit örnek kutuplarda insanların olmaması veya çöl bölgelerinde insanların yaşamasına gösterebiliriz. İnsanların günlük yaşamını yaşam biçimlerini yiyecek ve giyecek şekillerine ruh sağlıklarını karakter yapılarını sağlık durumlarını iklim etkisi çok büyüktür. Buna örnek verecek olursak orta enlemde yaşayan hava değişikliğinin hızlı olduğu yerlerde sağlığa zararlı olduğu için insanları uyararak onların hareketli olmaya zorlamaktadır.
Hızlı hava değişikliklerinin en az olduğu sıcak iklimlerde yaşayan insanlar ise yavaş sakin görünüşlü insanlardır fakat çabuk sinirlenir ve öfkelenirler. İnsanların sadece yaşamın değil ekonomik etkinliklerine de büyük etkiye sahiptir iklim Tarım ve Endüstri alanlarının dağılışı ona bağlıdır Ticaret şekilleri iklim kontrolü altındadır orta enlemler endüstriye tropik ve su tropik bölgeler tarıma daha uygundur Avrupa ve Kuzey Amerika’nın orta enlemlerinde gelişen endüstri için Asya Afrika ve güney Amerika’nın tropikal bölgelerinde hammadde aksi yönde işlenmiş maddeler asırlardan beri taşınmaktadır bu ticaret yolları yelkenli gemiler doğrudan doğruya Rüzgar sistemlerine bağlı olarak gelişmiştir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

İklim, insanların yaşamını nasıl etkilemektedir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
İklim insanların hayatını doğrudan etkilemektedir iklim şartları toprağın verimli niye coğrafi konum yaşanabilir ortamların olması ve çeşitli işim kalan ortaya çıkmasını sağlamaktadır. İklim sayesinde insanlar çalışma gücüne sahip olabiliyor kendi işlerini ve yaşam iyi değerlendir karşılığı yapıyorlar örneğin çok fazla sıcak veya çok fazla soğuk iklim sahip olan bölgelerde birçok iş rahat bir şekilde yapılamaz ve çeşitli iş imkanları ve kaynaklar sağlanamaz. İnsanlar iklimlere göre farklılık gösteren birçok mesleği yapmaktadır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!