Ders Notları

İletken ve yalıtkan maddelerin nerelerde kullanıldığını söyleyebilir misiniz?

6. Sınıf Fen Bilimleri İletken ve yalıtkan maddelerin nerelerde kullanıldığını söyleyebilir misiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İletken ve yalıtkan maddelerin nerelerde kullanıldığını söyleyebilir misiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İletken ve yalıtkan maddeler günlük hayatımızın birçok yerinde kullanılan maddelerdir evimizde izlediğimiz televizyonun üzerindeki kaplama onun aynı zamanında yalıtkan maddesidir.

O kap sayesinde bize elektrik enerjisi çarpmak iletkenler elektrik enerjisini taşımak cihazlara iletmek onları çalıştırmak için kullanılır yalıtkanlar ise insanların ve diğer canlıların elektrik enerjisinden etkilenmelerinin engellemek için koruyucu olarak kullanılır.


İletken ve yalıtkan maddelerin nerelerde kullanıldığını söyleyebilir misiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İletken ve yalıtkan maddeler Elektriği ileten maddelere iletken denilmektedir. Bir maddenin iletken olabilmesi için elektronlarının hareket edebilme özelliği olması gerekir.

Metal alaşımlı katı madeni yapıdaki birçok madde iletken haldedir.

Bunların içlerinden bazıları elektriği çok iyi iletir el etkenlik özelliği en yüksek olan maddeler; bakır, altın, alüminyum, çinko, gümüş, demir gibi maddelerdir.

Bu maddeleri iletkenlik özelliklerinden dolayı santrallerde üretilen elektriğin şehirlere iş yerlerine fabrikalara evlerimize kadar getirmesi sağlanır. Yalıtkan maddeler ise içerisinde bulunan elektronların elektriği iletme özelliği olmayan maddelerdir.

Bunlara örnek verecek olursak ; Porselen, Seramik, plastik, kauçuk sayılabilir. yalıtım maddeleri insanların elektrikten zarar görmelerini engellemek için kullanılır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İletken ve yalıtkan maddeler sayesinde elektrik alışverişsiz dağlanmak da evimizi kullanmış olduğunuz ve elektrikli araç gereçlerin çalışmayı planlı sağlayan elektrik çarpmasının önüne geçen ve elektriği daha iyi bir şekilde aktarabilen maddeler olduğu gözlemlenebilir. Örneğin televizyonumuzda bulaşık ve çamaşır makinemiz tas odalarımızda şubelerimizde ve elektrikte kabul olan bozulduğu eğer ortamlarda iletken ve yalıtkan maddelerin  kullanıldığını söyleyebiliriz. Yukarıda gittik ilerledi iletken ve yalıtkan maddelerin günlük hayatımızda nerelerde olduğunu daha iyi anlayacağımız örnekleri verdiniz size çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.