Ders Notları

İlk çağlardan kalma eserlerin sergilendiği müzelerde hangi eserler sergilenir? Örnek veriniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı İlk çağlardan kalma eserlerin sergilendiği müzelerde hangi eserler sergilenir? Örnek veriniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“İlk çağlardan kalma eserlerin sergilendiği müzelerde hangi eserler sergilenir? Örnek veriniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İlk çağlarda insanlar ilgilendikleri alan dallarından dolayı tarım, hayvancılık, madencilik, dokumacılık, mobilyacılık, takı, Savaş, günlük hayat gibi alanlarda kullanılan üretilen eşyalar sergilenir.


“İlk çağlardan kalma eserlerin sergilendiği müzelerde hangi eserler sergilenir? Örnek veriniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Müzeler tarihi ışık tutan ve tarihte yaşayan insanların hakkında bize bilgiler veren en önemli yerlerdir.

İnsanlar tarihin hangi bölümünde olursa olsun sanat eserleri yapmış, inançlarını temsil edecek şeyler sergilemiş veya kullanmış oldukları aletler günümüze kadar gelerek müzelere konmuştur.

İlk çağ müzelerine baktığımız zaman ilk çağda tarım, hayvancılık, madencilik, savaş ve yaşamış oldukları günlük hayata dair eşyalar sergilenir.

Anadolu medeniyetler müzesi buna bir örnektir. Bu müzede; Paleolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, ve alt salonda ise Çağlar Boyu Ankara ve Klasik Devirler bölümleri yer almaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki Bazı Eserler;
1- Tunç Tablet. Boğazköy
2- Güneş Kursu. Törensel Sembol

3- At Koşulu Araba Modeli. Tunç, Gordio
4- Ahşap Masa. Gordion
5- İnandık Vazosu. Pişmiş toprak
6- Leopar Kabartmaları Sıva Üzeri Boya Benek
7- Emziren Kadın Heykelciği
8- Medusa Başlı Kolye
9- Obsidiyen Vazo

10- Boğa Biçimli Törensel Kaplar

11- Kadın Heykelciği

12- Çıplak Tanrıça Heykelciği

13- Fildişi Kutu

14- Sandal Biçimli Törensel Kap

15- Altın Taç

16- Sistrum

17- Güneş Kursu

18- Kadın Biçimli Kap

19- Oturan Kadın

20- Oturan Aslan Heykelciği

21- M.Ö. 6000’li yıllara ait leopar kabartmaları.
23- 22. Asur Ticaret Kolonilerine ait çivi yazılı tabletler.
24- İnandık Vazosu
25-  Frig ana tanrıçası Matar (Kybele) heykelciği.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok eski tarihlerden itibaren oluşan tarihi eserler ve yapıtları saklamak amacıyla müzelerde koruduğumuzu söyleyebiliriz. Müzelerde her zaman tarihi eserler güzel bir şekilde korunabilir bu şekilde gelecek nesillere atalarımızın armağanı olan bu tarihi eserleri ve yaptıkları koruma altına alabileceğimizi söyleyebiliriz. İlk çağlarda itibaren tarihi eserler tarihi yapılar fosiller ve resimler çeşitli birçok el sanatı günümüze kadar müzelerde veya doğal ortamlarda koruma altına alınmaktadır.

  2. 5 sınıf sosyal bilgiler ders kitabında yer alan bilgi ve cevapları baktığımız zaman müzelerde bulunan yüzyıllar boyunca saklanan ve korunan birçok tarihi eseri ve yapıyı korunabildiğini ve günümüze kadar taşınabildiğini görebiliriz farklı birçok bölgede ve ülkede bulunan tarihi eserler müzeler sayesinde korunmakta ve gelecek nesillere aktarılmaktadır gelecek nesillere aktarılan bu tarihi eserlerdeki güzelliği yine ve tarihi anlatmasıyla oldukça önemli bir ortak miras olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.