Ders Notları

İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler konulu bir hikaye anlatınız.

4. Sınıf Türkçe İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler konulu bir hikaye anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler konulu bir hikaye anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ekin tarlalarının içerisinden bir Karaduman yükseliyordu düdüğünü çalıyor yerler titriyordu.

Ekin tarlalarındaki işçiler ellerindeki işi bırakarak şöyle bir doğruldular küçük çocuklar analarının babalarının yanına doğru kaçtı. Kimisi korkmuş Ağlıyordu kimi ise geçen Kara Trene el  sallıyordu. Herkes ilk defa tren görmüştü makinist tarlada çalışanlara el sallayarak bir kez daha düğünü çaldı, Selam veriyordu köylülere…


İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler konulu bir hikaye anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Tarlamızın kenarından demirden bir hat çektiler Babama dedim Bunu neden yapıyorlar Babam dedi tren diye bir şey varmış üstünden o geçecekmiş oğlum.

Bu tren Neye benziyor baba dedim bilmiyorum oğlum dedi hiç görmedim ki!

Aradan Günler Aylar Geçti yazın ortasına gelmiştik. Ekinler Başak vermiş biçilmesi gerekiyordu. Artık, babamla ortaklarımız da elimize aldık tarlanın yolunu tuttuk Güneş tepemizde idi Babam dedi ki şu Çınar’ın Gölgesine suyumuzu getir de azığımız dan bazlamayla çökelek yiyelim.

Gölge oturduk anamla Küçük kardeşimle geldi açtık azıklarımızı tam yemek yiyeceğimiz zaman birden bir gürültü bir ses Ne olduğunu anlamadım yer titriyordu Babama dedim. Baba zelzele oluyor. Az sonra ileriden Kara bir duman yükselerek bize doğru yaklaştı.

Önce korktum Bu bir canavar mı dedim kardeşim arkama saklandı yanımıza doğru yaklaştığında siyah kocaman demirden tekerleri olan arkasında uzun bir kuyruk, parlayan demirlerini üzerinde giden bir canavar görmüştüm Baba bu canavar ne dedim. Babam dedi tren dedikleri bu olsa gerek ilk defa böyle bir şey gördüm yerimizden kalktık uzun uzun seyretti treni

Babam dedi Medeniyet ne güzel şey insanlar yapmış Biz ise daha yeni görüyoruz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İftira icat edildiği zaman ne gitmiş olduğu bölgelerde ilk trenler kurulduğu zaman o dönemde insanlar treni izlemek için trenin geçtiği saati belirler işlerini güçlerini bırakır ve trenin nasıl gittiğini nasıl ses çıkardığını havada olan dumanını ve geçiş sürecini takip ederek yerler üzerinde çıkarmış olduğu sesi dikkatli bir şekilde dinlemeyi çok severlerdi. Trenler eskiden kömürle çalışmaktaydı özellikle Kara Tren olarak bildiğimiz ve birçok bölgede bulunan ulaşımı sağlayan temel ulaşım araçlarından biri olarak saygınlık sayıda günümüzde de trenle ulaşım sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.