Ders Notları

“İmece usulüyle yapılan işler daha kısa zamanda biter. Böylece diğer işleri yapmaya daha fazla zaman kalır.” Bu görüşe katılıyor musunuz?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı “İmece usulüyle yapılan işler daha kısa zamanda biter. Böylece diğer işleri yapmaya daha fazla zaman kalır.” Bu görüşe katılıyor musunuz? Açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“”İmece usulüyle yapılan işler daha kısa zamanda biter. Böylece diğer işleri yapmaya daha fazla zaman kalır.” Bu görüşe katılıyor musunuz? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bu görüşe katılıyorum. Çünkü insanlar birbirleriyle yardımlaştıkları zaman ve birbirlerini tecrübelerinden ve gücünden faydalandıkları zaman uzun sürecek olan iş çok daha kısa sürede biter.


“”İmece usulüyle yapılan işler daha kısa zamanda biter. Böylece diğer işleri yapmaya daha fazla zaman kalır.” Bu görüşe katılıyor musunuz? Açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

“İmece usulü ile yapılan işler daha kısa zamanda biter. Böylece diğer işleri yapmaya daha fazla zaman kalır.” Görüşüne kesinlikle katılıyorum.

Örneğin, köylerde meraların temizlenmesi gibi işlemlerde ilk imece usulü orayı kendi emeğiyle temizlemeye çalışırsa köy meraları daima temiz kalır. Bir temizlik ekibinin talebi oldukça zaman alabilir.

Bir şey yalnız yapmak çok zor ve bazen imkansızdır. İnsanların belirli kurallara dayanıklı olmadan imece usulü dediğimiz kendi gönülleriyle ve yardımlaşmalarıyla bir işi yapmaları hem kısa sürer hem de aradaki bağı kuvvetlendirir.

Böylece insanlar kendilerine yardım eden insanlara yardım eder ve böylece toplumsal bir dayanışma sağlanmış olur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İmece usulü yapılan işler her zaman yardımlaşma ile yapıldığı zaman pratik ve hızlı bir şekilde biter Anadolu’da yapılan birçok kışlık hazırlık vardır genel işler hayvan bakımı mevlütlerde düğünlerde yapılan hazırlıklar imece usulü yapılır imece usulü yapmak demek komşulara sıra geldikçe birlikte yardım etmek ve işleri bu şekilde bitirmek anlamına gelen bir yardımlaşma şeklidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.