Ders Notları

İnsan hangi özellikleriyle diğer varlıklardan ayrılır?

8. Sınıf Din Kültürü İnsan hangi özellikleriyle diğer varlıklardan ayrılır? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İnsan aklı olması sebebiyle diğer varlıklardan ayrılır. Diğer canlılar gibi insanda yer , içer, bazı duygu ve davranışlara sahiptir. Hücrelerden meydana gelir ve yaşamak için yemek, uyku gibi şeylere ihtiyaç duyar.
Ancak insanın aklı onu diğer varlıklardan üstün kılar. Çünkü insan bu aklı sayesinde gelişir ve davranışlarını geliştirir, ilerler. Hayvanların belli döngüler içerisinde kalması ve aynı şeyleri yapması , insanların ise teknolojiler geliştirmesi , işte bu yüzdendir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    İnsan diğer canlılardan ayıran en temel özelliklerinden biri elbette ki aklının olmasıdır aklını iradesini ahlakına yönetiyor olmasıdır. İnsan her zaman aklıyla diğer canlılardan farklıdır aklını kullanarak kendini yüksek mertebede diye çıkarabilir aklını kullanarak kendini en aşağı çekebilir insan aklını kullandığı için dünyadaki birçok olanaklar ve diyeyim etler sunulmaktadır hayvanlardan bitkilerden faydalanmak da topraktan birçok verildi yiyecek elde etmektedir insanlar elbette ki akıllarıyla bir atılmış olan canlılardır insanlar akıllarını kullanarak Allah’a ibadet eder Allah’ın vermiş olduğu nimeti ve sağlık için şükreder her zaman Allahu Teala’nın buyruğuna uyar peygamber efendimizin izinden giderse çok güzel bir ömür geçirir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.