Ders Notları

İnsan ve çevre üzerindeki etkilerini göz önüne alarak hangi enerji kaynaklarının kullanılmasının daha uygun olacağını tartışınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri İnsan ve çevre üzerindeki etkilerini göz önüne alarak hangi enerji kaynaklarının kullanılmasının daha uygun olacağını tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İnsan ve çevre üzerindeki etkilerini göz önüne alarak hangi enerji kaynaklarının kullanılmasının daha uygun olacağını tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çevreye ve doğaya daha az zararı olan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmalıdır. Hem çevreyi kirletmeyen hem de sürekliliği olan bu enerji kanyaklarını tercih etmeliyiz. Bu enerji türü tüketim hızından daha çabuk bir şekilde kendini yeniler.


İnsan ve çevre üzerindeki etkilerini göz önüne alarak hangi enerji kaynaklarının kullanılmasının daha uygun olacağını tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Çeşitli yöntemler kullanarak enerji elde ederiz ve bu enerji ısı, ışık, ulaşım, seyahat gibi alanlarda kullanırız. İki enerji türü vardır. Yenilenebilir enerji ve yenilenemez enerji olmak üzere. Yenilemez enerji kaynakları kullandıklarından sonra bir daha kullanılamayan ve doğaya zararlı gazlar bırakan bir enerji türüdür. Yenilenebilir enerji kaynakları ise sürekli kullanıma uygun ve doğaya zararı olmayan bir enerji türüdür.

İnsan ve çevre üzerindeki etkilerine bakıldığı zaman yenilenebilir enerji kanyaklarını kullanmak daha uygun olacaktır. Yenilenebilir enerji kaynakları doğa var olduğu sürece insan kullanımına açıktır. Doğaya zararlı gaz salınımı olmaz. Bu yüzden kullanıma uygun enerji kanyakları şunlardır.

  • Güneş enerjisi
  • Dalgaların kinetik enerjisi
  • Biyokütle enerjisi
  • Rüzgar enerjisi
  • Jeotermal enerji

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. En önemli enerji kaynaklarımızdan biri olan su ve elektrik enerjisidir. Bunlar bizim doğal yapılarımız dır. Kullanmış olduğumuz ulaşım iletişim haberleşme gibi ağlarda enerji kaynaklarımız arasında yer almaktadır. Hangi konuda olursa olsun ister enerji kaynaklarımız doğal , tüketmekte olduğumuz birçok ürünleri tasarruflu bilinçli bir şekilde tükettiğimiz ve kullandığımız zaman daha temiz bir çevreye ve dünyaya sahip olabileceğimiz düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.