Ders Notları

“İnsanlar kış uykusuna yatsaydı uyudukları zaman diliminde neler olurdu? sorularından yola çıkarak bir hikâye yazınız.

6. Sınıf Türkçe “İnsanlar kış uykusuna yatsaydı uyudukları zaman diliminde neler olurdu? sorularından yola çıkarak bir hikâye yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Metnimin Konusu:  Sekiz yaşındaki bir çocuğun kış uykusuna yatması
Metnimin Ana Fikri: Herkesin bir yaratılış şekli ve özelliği olduğu
Serim Bölümünde Anlatacaklarım: Kış uykusunu merak etmem
Düğüm Bölümünde Anlatacaklarım: Kış uykusuna yatmaya karar vermem ve bunu yapmam
Çözüm Bölümünde Anlatacaklarım: Kış uykusundan  vazgeçmem


BENİM KIŞ UYKUM
Ben sekiz yaşındayken bazı hayvanların kış uykusuna yattığını öğrendim. Bana bu kadar uzun süreli yatmaları ve bunu başarabilmeleri çok değişik ve ilgi çekici geldi. Bu kadar uzun süre yatmak bence iyi bir fikir değildi ama bir yandan da merak uyandırıyordu.
Okula gittim. Öğretmenimden bu konuda bilgiler aldım. Ancak bende bunu başarmak istiyordum. Bunu anneme söyledim , annem çok şaşırdı ve bana bunu insanların yapamayacağını anlattı. Meğer hayvanlar baharda yiyecek depoluyor ve kışın bunu kullanıyorlarmış. Okul olduğu içinde bunu yapamazdım.
Kararımı verdim, bende kış uykusuna yatacaktım. Bir hafta sonu iyice yemek yedikten sonra kış uykusuna yattım. Ancak bir türlü uykum gelmiyordu. Daha sonra bir ara uykuya daldım. Saatlerce uyumuş ve uykumu almıştım. Hem içeridekileri merak ediyor hemde tekrar uyumaya çalışıyordum. Bir sorunum daha vardı; çok acıkmıştım. Odama getirdiğim şeylerden yedim ve uyumaya devam ettim. Ne yazık ki uyuyamadım. İşin kötüsü gece de uykum kaçmıştı. Bir o yana bir bu yana dönüyor ama uyuyamıyordum. Sabahı zor ettim. Sabah olunca annemi uyandırdım ve bir daha kış uykusuna yatmak istemediğimi söyledim. Doya doya oyuncaklarımla oynadım. Bunu sadece hayvanlar yapmalı. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.