Ders Notları

İnsanlara olan sevgi ve saygımızı göstermenin yolları neler olabilir?

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İnsanlara olan sevgi ve saygımızı göstermenin yolları neler olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İnsanlara olan sevgi ve saygımızı göstermenin yolları neler olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Onlara güzel sözler söylemek, kırmamaya çalışmak, duygularına ve davranışlarına karşı anlayışlı olmak ve saygı duymak, bizden birşey istedikleri zaman elimizden geleni yapmak, sıkıntılı zamanlarında yanlarında olup onlara destek vermek, zaman zaman hediyelerle sevgimizi kuvvetlendirmek, kalplerini kırmamaya çalışmak, büyüklerimize verdiğimiz değeri göstermek için onlara hürmet edebiliriz.


İnsanlara olan sevgi ve saygımızı göstermenin yolları neler olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanların hepsi sevilmek ve kendisine saygı duyulmasını ister. Bir çocuk bile küçükken kendine saygı duyulmasını ve rahat bırakılarak enerjisini atmak ister. Düşüncelerine saygı duyulmasını, eleştirilmek yerine sevgi ile hareket edilmesini ister. İnsanlar sevildikleri yerde kalmak isterler. Sevilmedikleri ve kendilerine iyi davranılmayan yerde bulunmak istemezler. Madem ki her insan buna önem veriyor bizlerde sevgi ve saygılı davranışlarla , karşımızdaki insanlarında bize öyle davranmasını sağlayabiliriz. Karşımızdaki insanlara hoşlanacakları sözler söylemek, kırıcı laflar ve kırıcı eleştirilerden uzak durmak, kavga etmek, yalan söylemek, kandırmak gibi kötü ahlaklardan uzak durmakla beraber onlara zaman zaman güzel hediyeler alabilir, süprizler yapabilir, önemsedikleri konularda onları destekleyebiliriz. Onlara karşo kibar olmak, bizden birşey istedikleri zaman yerine getirmek , dertlerini dinlemek , iyi ve kötü zamanlarında onlara destek çıkmak, onları sevdiğini dile getirmek, onlara zaman ayırmak sevgi ve saygıyı en açık şekilde gösteren şeylere örnektir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    İnsanlar olan sevgi ve saygımızı göstermek sözlerimize ve davranışlarımızla olabilmektedir. Örneğin birini sevdiğimiz zaman ve sevgimizi göstermek istediğiniz zaman ona kibar nazik hoşgörülü ve yardımsever bir şekilde yaklaşırız. İnsanlara olan sevgi ve saygı içerisinde toplum içerisinde ve arkadaşlık ortamlarında daha güzel daha yaşanılır daha güzel diyaloglarını iletişimleri beraberinde getirmektedir. Sevgi ve saygımızı elbetteki Bir insanı incitmeden kapa davranmadan nezaket sözcükleri kullanarak ve yumuşak sabırlı bir şekilde yaklaşarak hissettirebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.