Ders Notları

Işık kirliliğini azaltmak için ne gibi çözümler üretebilirsiniz? Tartışalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Işık kirliliğini azaltmak için ne gibi çözümler üretebilirsiniz? Tartışalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Işık kirliliğini azaltmak için ne gibi çözümler üretebilirsiniz? Tartışalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Şehirleşme sonuçlarında kirliliğin arttığı çevre kirliliği , hava kirlilikleri, ses kirliliği ve ışık kirliliği oluşmaya başlamıştır.

Bu kirlilikler şehirlerin hızlı gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Işık kirliliğini azaltmak için evlerimizden başlayarak odalarımıza uygun aydınlatma elementleri kullanmalı, gereksiz ışıklar kapatılmalı, restorant, avm, market gibi yerlerde renkli ışıklar, ışık şovları iptal edilmelidir.


Işık kirliliğini azaltmak için ne gibi çözümler üretebilirsiniz? Tartışalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Işık kirliliği, ışığın yanlış şekilde, yanlış zamanda, yanlış aydınlatma uygulamalarının yapıldığı bir kirlilik şeklidir. Işık kirliliğini azaltmak için :

Avm, mağaza, market, restorant, sosyal tesis gibi yerlerin tabelalarının uygun şekilde dönüştürülmesi

Renkli ışık şovlarının yapılmaması

Doğal hayata yakın hayvanların doğal yaşam alanlarından uzaklaşmasına sebep olacak aydınlatma uygulamalarından kaçınılması

Şehir içerisinde kalan, üreme yerlerinin koruma altına alınarak bu bölgelere ışığın gelmesini engellemek, bu yerlerde projeksiyon gibi yanlış uygulamaların önüne geçmek.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Işık kirliliğini azaltmak için elbette ki elimizden gelen en büyük davranışlardan ve olanaklardan biri gerektiği zaman ışıkları açmak çok fazla aydınlatma aşıklarını kullanmamak tasarrufu ışık kaynaklarına tercih etmek ve elimizden geldiği kadar ışık kaynaklarını aza indirerek sadece kullanım zamanlarında açmak gibi temel ihtiyaçlarla ışık kirliliğini ortadan kaldırabilir ve doğal kaynaklarımızdan biri olan daha tasarruflu daha bilinçli bir şekilde kullanmış oluruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.