Ders Notları

Işık kirliliğini azaltmak için üzerimize düşen görevler nelerdir?

4. Sınıf Fen Bilimleri Işık kirliliğini azaltmak için üzerimize düşen görevler nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Işık kirliliğini azaltmak için üzerimize düşen görevler nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çevre kirliliğine neden olan sorunlardan biri de ışık kirliliğidir. İnsanların dikkatsizliği, bilgisizliği ve hatalarından dolayı oluşan bu ışık kirliliği bizlere zarar verdiği gibi diğer canlılara da zarar verir. Bunları önlemek için bize düşen görevler gereksiz yere ışık kaynaklarını israf etmemeliyiz. Eden kişilere de uyarıda bulunmalıyız.


Işık kirliliğini azaltmak için üzerimize düşen görevler nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde günden güne artmakta olan bu çevre kirliliğinin içindeki sorunlardan biri de ışık kirliliğidir. Işık kaynakları teknoloji ile gelişme gösterip farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır. Gerekli gereksiz bu kaynakların fazlalıkları ve kullanılması ışık kirliliğini de oluşturmaktadır. Işık kirliliğinin sebeplerinden biri insanların dikkatsizlikleri, bilinçsizlikleri sonucunda oluşan kirliliktir. Evlerde kullanmadığımız lambaları açmamamız gerekir. Yapılan sokak ışıklandırmaları fazla olmadan yerine göre yapılması gerekir. Ayrıca bu konuda bize düşen en büyük görev bu hataları yapmamamız ve yapanı gördüğümüz zamanda uyarmamız gerekir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Doğal kaynaklarımızdan biri olan ışık ve elektriği tasarruflu düzgün ve yerinde kullanmak gerekir ışık kirliliğinin önüne geçmek için bize düşen görevlerin başında dikkatli bir şekilde ışık kaynaklarını kullanmak boşa itiraf ederek ve gereksiz yere kaynaklarını kullanmamak gibi önlemler olabilir. Çevremizde kullanmış olduğumuz ampulleri gerektiği zaman ve gerektiği kadar kullanmalı gereksiz yere açık bırakmamalı diğer odalarda oturmuyorsa kaşık larımızı kapatmalı ders çalıştığımız zaman veya yattığımız zaman gece lambası kullanmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.