Ders Notları

Işık ve sesin süratini karşılaştırabileceğiniz, günlük yaşantınızda fark ettiğiniz bir örnek veriniz?

6. Sınıf Fen Bilimleri Işık ve sesin süratini karşılaştırabileceğiniz, günlük yaşantınızda fark ettiğiniz bir örnek veriniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Işık ve sesin süratini karşılaştırabileceğiniz, günlük yaşantınızda fark ettiğiniz bir örnek veriniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Günlük hayatımızda ışığın ve sesin hızlarını gözünüzle ve kulağınızla test edebileceğiniz en güzel örnek şimşek çakmasıdır. Şimşek düştüğünde gökyüzünde ışığı görür, fakat gök gürültüsünü birkaç saniye daha sonra duyarsınız.


Işık ve sesin süratini karşılaştırabileceğiniz, günlük yaşantınızda fark ettiğiniz bir örnek veriniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Işık hızı ve ses hızı arasında farklar bulunur. Işık sesten çok daha fazla hızlıdır. Işık kaynağından başlayarak her yöne doğrusal zantı da veya parasal olarak ilerler. Ses ise maddeler üzerinde dalgalar halinde titreşerek ilerler buda ışığın sesten hızlı olmasına sebep olur.

Örneğin : uzayda bir ışık ilerleyebilirken ses madde olmadığı için ilerleyemez. Günlük hayatımızdan ışık ve sese örnek verecek olursak ;

Yağmurlu bir günde ilerde bir noktaya Yıldırım düştüğünü ışığıyla fark edebilirsiniz. Fakat gök gürültüsü ise yıldırımın ışığını görmenizden birkaç saniye daha sonra kulağınıza gelir. Buda ışığın sesten çok daha hızlı olduğu anlamına gelir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günlük hayatımızda çok fazla ışığın ve sesin etkileşimi ile duyduğumuz aşırı sesi hissedilmek mümkün olabilmektedir. Buna bir örnek vermek istediğimiz zaman gök gürültüsü veya Şimşek çaktığı zaman oluşan ışık ve ses sayesinde çok fazla gürültülü uyuması örnek olarak verilebilir. Bir havai fişek patladı zaman çıkan yüksek görüntü ve ışık sayesinde aydınlandığını görebiliriz bu da ışığın ve sesin yüksek olduğuna ve çok parlatma verilen bir örnektir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.