Ders Notları

İskelet sistemindeki kıkırdak görevini yapmazsa ne tür sonuçlar olur?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı İskelet sistemindeki kıkırdak görevini yapmazsa ne tür sonuçlar olur? konusunu kısaca ele alacağız. 


“İskelet sistemindeki kıkırdak görevini yapmazsa ne tür sonuçlar olur?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İskelet sistemindeki kıkırdak görevini yapmazsa; kemiklerin hareketi zorlaşır. Kemikler sürtünmeden dolayı aşınır. Kemiklerin boyca uzaması durur. Organlar zarar görebilir.


“İskelet sistemindeki kıkırdak görevini yapmazsa ne tür sonuçlar olur?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Kıkırdak, kemiklerin birbirlerine dönük yüzlerini oluşturan saydam, sedefi dokudur.

Kıkırdağın en önemli görevi kemik oluşumu sağlamaktır. Kıkırdaklar burun, nefes borusu, gırtlak- büyük solunum yolları duvarlarında da bulunur. Hyalin kıkırdağı, eklem yerlerinde bulunup, harekete olanak sağlar.

Haylin kıkırdağı embriyoda bütün iskelet sistemini oluşturmaktadır. Yetişkinlerde ise, kaburgaların göğüs kemiğine tutunduğu kısımlarda ve burunda bulunur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri ders kitabımızda yer alan bu ödevimizde kıkırdakların görevlerine ve kıkırdaklar görevlerini yapmazsa ne gibi sonuçların ortaya çıkabileceği gibi soruların cevaplarını öğrenmek için yukarıda bulunan Forum sayfa sitesine vermiş olduğu bilgilerden faydalanarak birçok bilgiyi ve konuyu öğrenerek ödevimi yaptım. Verdiğiniz bilgi ve cevaplar sayesinde ödevlerimi severek bitiriyorum verdiğiniz bilgilerle her zaman birçok konuyu iyi bir şekilde anlıyorum ödevlerime yardımcı olan bu site sayesinde ödevi yapmak ve ödevlerde pratik çözümler bulmak artık çok kolay verdiğiniz başarılı cevaplar için her zaman size minnettarım sizler sayesinde derslerimde hep yüksek not elde ediyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.