Ders Notları

İslam dininde aklın önemiyle ilgili düşüncelerinizi paylaşınız.

8. Sınıf Din Kültürü İslam dininde aklın önemiyle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İslam dininde aklın önemiyle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
İslam dini akıl her şeyden önce gelmektedir. İnsan dininde sorumluluk sahibi olmak için akıl ehliyeti olması gerekir. İslam dininde aklı olmayan, aklı dengesi bulunmayan kişiler dini yaşayamazlar bu yüzdende dinen mükellef sayılırlar.


İslam dininde aklın önemiyle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Allah tüm canlılar içerisinde sadece insana akıl bahşetmiştir. İslam dini akıl sahibi kimselere gelmiştir. Tüm evrende geçerlidir. İslam akıl dinidir. Bundan ötürü hem hükmü hemde tüm nüfusu akla teslim etmiştir. Kuranın ilk vahisi oku hitabı ile gelmiştir. Akıl süzgecinden geçiren tüm insanlar kainatın kitabının okunması ve Allah kelamı ile buluşması için insanların okuması gerektiğini bildirir.
Kuranı kerimin bir çok yerinde akıl etmemizi, düşünmemizi gibi birçok ifadelere yer verilmiştir. Bunun yanı sıra insanların İslam dininde akıl ehliyeti şartı vardır. Aklı olmayan insanlar dinen ahirette dünyada sorgu sual sorulmazlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Akıl sağlığımızı yani senin sağlığımız elbetteki bedensel sağlığımız için ve ibadetlerimizi yapmamız için oldukça önemlidir İslam dininde akıl sağlığına çok önem verilir çünkü akıl sağlığının yerinde olması demek temel ibadetlerden sorumlu olmamız anlamına da gelir bunun yanı sıra yapacağınız ibadetlerin veya yapacağımız işlerde akıl sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu kıyasla yapabiliriz akıl sağlığını tam ve eksiksiz bir şekilde yerine olan bir Müslüman elbetteki ibadetlerine eksiksiz ve tam bir şekilde yapabilir ve çeşitli ibadetlerden sorumlu hale gelebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.