İslam düşüncesinde farklı yorumlar ne zaman ortaya çıkmıştır?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İslam düşüncesinde farklı yorumlar ne zaman ortaya çıkmıştır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İslam düşüncesinde farklı yorumlar ne zaman ortaya çıkmıştır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Peygamber Efendimizin vefatından sonra çıkmıştır. Zaten Peygamber Efendimiz ümmetine kolaylık olması için sahabesinin kendi içtihadı ile karar İslamın o zamanlarda imkan darlığı gibi sebeplerle yazı haline getirilememesi daha sonra büyükler tarafından tamamlanmıştır. Ancak dinde Peygamberimizin çizgisi dışında hiçbirşey yapılmamıştır.


İslam düşüncesinde farklı yorumlar ne zaman ortaya çıkmıştır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Peygamber Efendimiz hayattayken zaten tek merci oydu. Bir şey sorulacağı zaman vahiy gelir ve ona göre hareket edilirdi. Peygamberimizin vefatından sonra ise mezhepler çıkmıştır. Peygamberimiz hayatında bazen amelen bazende sözlerde farklı davranışlarda olduğu olmuştur. Böylece ümmetine kolaylık yolu açmıştır. Aynı zamanda ”Benden sonra benim ve hulefa-i raşidimin sünnetine azı dişlerinizle sarılın” hadisi şerifi de daha sonra bu büyük sahabelerin ortaya koyacağı bazı görüşleri olacağını belirtiyor. Asıl din kaynağı olan Kuran ve sünnetten hiç ayrılmadan bu büyük gözde sahabeler , kendilerine açılan içtihat yolu ile bazı farklılıklar yapmışlardır. Mesela Kuranı Kerim eskiden kitap halinde değildi. Ancak sahabe görüş birliği ile kitap haline getirildi ve kaybolması önlendi. Bu kadar Peygambere bağlı ve sünnetlerine bu kadar sıkı olan büyüklerin islama zıt birşey yapması düşünülemez. Zaten yanlışlık olacak olsa diğer sahabeler engellerdi . Bunun için daha sonra mezhepler meydana gelmiş ve yine hadisi şerifle içtihatların yapılması ile beraber yeni çıkan meseleler çözülmüştür.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

İslam düşüncesinde farklı yorumlar ne zaman ortaya çıkmıştır?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem vefat ettikten sonra İslami düşüncelerde farklılıklar öne sürülmüş ve bu farklılıklarla Müslümanlar çeşitli yollar denemişlerdir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin izinden giden sahabeler peygamber efendimiz vefat ettikten sonra farklı bir şekilde benimsedikleri İslami yollarda İslamiyeti yaşamaya başlamışlardır. Bu konuda verdiğiniz bilgileri ve cevapları çok beğendim verdiğiniz cevaplar efsane olmuş çok teşekkür etmek istiyorum
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!