Ders Notları

İslam düşüncesinde ortaya çıkan başlıca tasavvufi yorumlar hangileridir? Bunları kısaca tanıtınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İslam düşüncesinde ortaya çıkan başlıca tasavvufi yorumlar hangileridir? Bunları kısaca tanıtınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İslam düşüncesinde ortaya çıkan başlıca tasavvufi yorumlar hangileridir? Bunları kısaca tanıtınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde İslam düşüncesinde ortaya çıkan başlıca tasavvufi yorumlar şunlardır ;

 • Yesevilik
 • Kadirilik
 • Nakşibendilik
 • Mevlevilik
 • Bektaşilik

İslam düşüncesinde ortaya çıkan başlıca tasavvufi yorumlar hangileridir? Bunları kısaca tanıtınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde İslam düşüncesinde ortaya çıkan başlıca tasavvufi yorumlar şunlardır ;

 1. Yesevilik
 2. Kadirilik
 3. Nakşibendilik
 4. Mevlevilik
 5. Bektaşilik

Yesevilik : Hoca Ahmet Yesevi’nin fikirleri savunan bu düşünce sistemi Orta doğu ve Anadolu’da bir çok insana hitap etmektedir.

Kadirilik : Abdülkâdir-i Geylânî fikirlerini savunan en geniş ve ilk tarikatlardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Nakşibendilik : Türkiye’de en yaygın olan tarikat olarak kabul edilmektedir. Bahâuddin Nakşibend Muhammed b. Muhammed el-Buhârî’ye fikirleri üzerine kuruludur. “bizim tarikimiz sohbet üzerinedir” diyerek müritlerini buna teşvik ederdi.

Mevlevilik : Mevlana Celaleddin-i Rumi fikirlerini savunan bir tarikat olarak kabul edilmektedir. Konya’da Mevlevilik hızlı bir şekilde toplum içerisinde kendine yer bulmuştur.

Bektaşilik : Hacı Bektaş Veli’nin kurmuş olduğu ve onun fikirlerini savunan bir tarikat olarak kabul edilmektedir. Gereken bilgiye inanan insan Kutup’tur ve evren onun çevresinde döner. Barışçı ve uzlaşmacı bir öğretidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merve dedi ki:

  İslam dininde belli başlı benimsenen mezheplere örnek vermek gerekirse nakşibendilik yeseviliğin Alevilik, Mevlevilik ve kadirilik gibi anlayışlar benimsenir. İslam dini sahip olduğu değerler açısından birçok konuda ve birçok düşünceye saygı gösteren hoşgörü ile yaklaşan ve farklılık gösteren bir dil anlayışıdır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.