Ders Notları

İsmail Peygamber’in (a.s.) hayatını ve ahlaki özelliklerini düşününüz. Onun hayatında, örnek alabileceğimiz ne gibi güzel özellikler vardır?

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İsmail Peygamber’in (a.s.) hayatını ve ahlaki özelliklerini düşününüz. Onun hayatında, örnek alabileceğimiz ne gibi güzel özellikler vardır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İsmail Peygamber’in (a.s.) hayatını ve ahlaki özelliklerini düşününüz. Onun hayatında, örnek alabileceğimiz ne gibi güzel özellikler vardır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: . Hz. İbrahim a.s. gördüğü rüyada . Hz. İsmail a.s. kurban olarak Allah c.c. sunması gerekmektedir. Tam bir teslimiyetle bunu kabul eden Hz. İsmail as. boynunu bıçak kesmez ve Allah c.c. bir koç gönderir ve bunu kurban etmelerini ister. . Hz. İsmail a.s. güzel ahlaklı, sabırlı, sadık ve güzel yumuşak huylu bir kişiliğe sahiptir.


İsmail Peygamber’in (a.s.) hayatını ve ahlaki özelliklerini düşününüz. Onun hayatında, örnek alabileceğimiz ne gibi güzel özellikler vardır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hz. İsmail Peygamber’in (a.s.) hayatı ve ahlaki özellikeri bizlere örnek olması gereken olaylar içermektedir. İsmail Peygamber’in (a.s.) Allah c.c. rızası için kurban olarak kendi canını seve seve vereceğini olaylrdan anlıyoruz. Hz. İsmail a.s. sürekli olarak Allah’ın c.c emir ve ysaklarına uygun bir şekilde yaşamıştır.

Hz. İsmail a.s.50 yıl boyunca sıkıntılar çekmesine karşın insanları Allah c.c. yoluna davet etmiştir. Hz. İsmail a.s. yumuşak huylu ve sabırlı bir kişiliğe sahiptir. Kuran-ı kerimde yer alan bilgilere göre sadık bir kuldur. . Hz. İsmail a.s. kabeyi temizler ve kabeye gelenlerin ibadetlerinde yardımcı olurdu.


 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.