Ders Notları

İstanbul’un fethi ile Mısır Seferi’ni karşılaştırarak benzer ve farklı yönlerini yazınız.

‏7. Sınıf Sosyal Bilgiler İstanbul’un fethi ile Mısır Seferi’ni karşılaştırarak benzer ve farklı yönlerini yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İstanbul’un fethi ile Mısır Seferi’ni karşılaştırarak benzer ve farklı yönlerini yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İstanbul’un fethi ile Mısır seferi arasında uzun bir süre olmasına rağmen birbirlerine benzer yönleri bulunmaktadır.

Benzerlikler

 1. ikisindede büyük hazırlıklat yapılmıştır.
 2. Toplar döktürülmüştür.
 3. Donanma kullanılmıştır.
 4. Her ikisindede büyük zaferler elde edilmiştir.
 5. Fakat yinede bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Bu farklılıklar ise:

 1. İstanbul fethi  için yapılan toplar daha büyüktür.
 2. İstanbul fethi için daha uzun hazırlanılmıştır.
 3. İstanbul şehir kuşatmasıdır, Mısır ise seferdir.

İstanbul’un fethi ile Mısır Seferi’ni karşılaştırarak benzer ve farklı yönlerini yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İstanbul’un fethi 1453 yılında 2.Mehmet tarafından gerçekleştirilmiş, fetih sonunda fatih ünvanını almış, bu fetih sırasında yapılan fetihin sonucunda tüm dünya büyük topların sırları yıkabildiğini görmüş, feodolite yıkılmış, imparatorlukların kurulmusına yol açmıştır. Mısır seferi ise 1517 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından gerçekleştirilmiş, doğuyu vede mısırı fethetmesiyle sonuçlanmıştır. Aralarında neredeyse 100 yıllık bir zaman bulunmaktadır. Bu iki seferin benzer yönleri uzum hazırlıklar yapılmış, toplar dökülmüş, iki savaştada donanmadan faydalanılmıştır.

Farklılıkları ise Fatihin bizzat İstanbul için döktürdüğü toplar çok daha büyüktür. İstanbulun fethi için daha uzun sürede hazırlık yapılmıştır. İstanbul bir şehir kuşatmasıdır. İstanbulun fethi yeni bir çağın başlamasına sebep olmuştur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Bu sosyal bilgiler ders kitabınızda İstanbul’un fethi evi sorun fethini karşılaştırdık. İstanbul’un fethi için birçok hazırlıklar yapılmıştır İstanbul birçok medeniyetin fethetmek istediği ve Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen büyük bir şehirdir. Mısır’ın fethi için de aynı İstanbul’un fethi için birçok hazırlık yapılmış donanmalar hazırlanmış ve fetih için birçok hazırlıklar tam bir şekilde yapılmıştır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.