Ders Notları

İstediğiniz bir ağaçla ilgili kitap ya da dergiden bilgi toplayınız.

5. Sınıf Türkçe İstediğiniz bir ağaçla ilgili kitap ya da dergiden bilgi toplayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İstediğiniz bir ağaçla ilgili kitap ya da dergiden bilgi toplayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Turunçgiller familyasına ait olan portakal Türkiye’de Güney Anadolu, Doğu Karadeniz ve Akdeniz çevresinde  yetiştirilmektedir.

Ağaç boyu 2-3 metreye ulaşan yaprak  dökmeyen  koyu yeşil yapraklara sahip olan ağacın meyvesine portakal denir. Kökeninin Asya’nın tropik bölgeleri özellikle Çin olduğu kabul edilir.


İstediğiniz bir ağaçla ilgili kitap ya da dergiden bilgi toplayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:  Akdeniz kıyı kesimi boyunca hemen hemen her yerde yetişen portakal bitkisinin en çok bilinen ve Türkiye de tercih edilen turu Washington cinsidir. Kan portakalı, şeker pare, yafa, yelli bitkinin diğer cinsleridir. Türkiye dünyada üretilen her 4 portakaldan 1 ini üretmekte olduğundan dünya da önemli bir portakal üreticisi konumundadır.

Portakal bitkisi ışığı ve güneşi sever yetiştirileceği yerde kuru bir iklim olmamalı ki portakalın kalitesi düşmesin. pH seviyesi 5.5-6 olan topraklar tercih edilmeli.Daha yüksek pH sahip topraklar pH düşürülmeli. Portakal tohum ekilerek, ağaç aşılanarak üretilebilen bir meyvedir. Tohum ekimi için Mart sonu Nisan başı uygunken aşılama yöntemi için Kasım ile Nisan ayları arası tercih edilir. Eylül’de beliren meyveleri Ekim Kasım aylarından olgunlaşır ve toplanır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bulunduğumuz bölgede Akdeniz iklimin yaşandığı için burada oldukça portakal mandalina greyfurt ve limon ağaçları var. Bu ağaçlar dört mevsim yeşil kalmayı başaran ve çiçek açtıkları zaman güzel konulara sahip olan ağaçlardır. Ayrıca bulunduğumuz bölgede zeytin ağaçları da oldukça güzelliğime ve vermiş olduğu zeytin meyvesi ile bilinen ağaçlar arasında yer alır. Her ağaç kendisine göre güzel ve değerlidir. Önemli olan doğal varlıklarımız olan ağaçları bakımını yapmak bile siz bir şekilde kesmeli elimizden geldiği kadar boş olduğun ortamlara ağaç dikmek ağaç sevgisini artıracağı gibi bizleri de yetiştikleri zaman ve meyve verdikleri zaman mutlu eder

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.