İtilaf Devletleri’nin Lozan Barış Konferansı’na TBMM Hükûmeti’nin yanı sıra İstanbul Hükûmeti’ni de çağırmaları karşısında TBMM Hükûmeti’nin aldığı önlem nedir? Söyleyiniz.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi İtilaf Devletleri’nin Lozan Barış Konferansı’na TBMM Hükûmeti’nin yanı sıra İstanbul Hükûmeti’ni de çağırmaları karşısında TBMM Hükûmeti’nin aldığı önlem nedir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İtilaf Devletleri’nin Lozan Barış Konferansı’na TBMM Hükûmeti’nin yanı sıra İstanbul Hükûmeti’ni de çağırmaları karşısında TBMM Hükûmeti’nin aldığı önlem nedir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Lozan Barış Konferansına hem İstanbul hemde Ankara hükumetinin davet edilmesiyle ülkede bir çift başlılık ortaya çıkmıştır. Türk devletinin tek temsilcisinin TBMM olduğu söylenilmesine rağmen itilaf devletlerinin bu tutumuna amaçları Türk devletinin zaferlerini gölgelemektir.

Mustafa Kemal Paşa bu tutum karşısında çift başlılığı önlemek için saltanat kaldırılmıştır. İstanbul hükumeti istifa etmiştir. Bu durumda Lozana TBMM den  tek bir temsilci heyeti gitmiştir.


İtilaf Devletleri’nin Lozan Barış Konferansı’na TBMM Hükûmeti’nin yanı sıra İstanbul Hükûmeti’ni de çağırmaları karşısında TBMM Hükûmeti’nin aldığı önlem nedir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Lozan Konferansına Türkiye Büyük Millet Meclisinin daveti ile birlikte İstanbul hükumeti de davet edilmiştir. İtilaf devletlerinin bu tutumu Ankara hükumetinde soru işareti bırakmaktaydı. Konferansa katılan İstanbul ve Ankara tarafından hangi anlaşma hükümlerinin kabul ve reddedileceği belirsizliği bulunmaktaydı.

Mustafa Kemal Paşa defalarca Türk milletinin gerçek temsilcisinin TBMM olduğunu ve belirtmesine rağmen Osmanlı hükumeti konferansta nasıl bir yol izleneceği konusunda TBMM ye telgraf çekmişti. Bu çift başlılık Türkiye Büyük Millet Meclisinde saltanatın kaldırılması yönünde önerge çıkmasına sebep olmuştur.

Saltanat yanlılarının dahi Lozan konferansının bir krize dönüşmesini engellemek için kazanılan zaferlerin bölge düşmemesi için 1 kasım 1922 tarihinde saltanatın kaldırılmasını onaylamıştır. Bunun sonucunda saltanatın kaldırılmasıyla İstanbul’da artık bir hükumet kalmamış, TBMM Türkiye’nin tek temsilcisi kalmıştır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

İtilaf Devletleri’nin Lozan Barış Konferansı’na TBMM Hükûmeti’nin yanı sıra İstanbul Hükûmeti’ni de çağırmaları karşısında TBMM Hükûmeti’nin aldığı önlem nedir? Söyleyiniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Tarih boyunca ülkemize zor duruma sokan ülke toprakları ve bağımsızlığını işgal etmek isteyen ve birçok sebeplerden dolayı ülkemizi bölmek isteyen dış güçler her zaman olmuştur. Türk toplumuna Türk milleti her zaman bu gibi olumsuzluklara karşı milli mücadele ile cevap vermiş birlik beraberlik içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sağlam zemin üzerine kurulmuş ve bu sayede bağımsızlıklarını ve özgürlüklerini korumuşlardır. Çünkü bir toplumun bağımsızlığı özgürlüğü temel ve hak ve özgürlüklere vatan topraklarını bölünmezliği en güzel özgürlüklerinden ve en güzel olanaklarından biri olarak sayılabilir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!