"İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir." atasözünü açıklayınız. | Forum Sayfa Cevapları

“İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.” atasözünü açıklayınız.


Türkçe Öğretmeni

5. Sınıf Türkçe “İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.” atasözünü açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.” atasözünü açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :İyilik karşılık beklenmeden yapılmalıdır. İyilik ettiğin kimse sende. İyilik gördüğünü bilmese bile Allah iyilik yaptığını bilir ve seni ya bu dünyada ya öteki dünyada mutluluklarla ödüllendirir. İyi niyetle yapılan hiçbir iş karşılıksız kalmaz anlamındadır.


“İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.” atasözünü açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Yardım sever insanlar yaptıkları iyiliklerin, bağışların kendileri tarafından yapıldığının bilinmesini istemezler. Çünkü yaptıkları iyiliği sadece Allah’ın bilmesini isterler.

Çünkü yaptıkları iyilikten karşılık beklemezler. Birilerine kendini reklam edip, hava atmak istemezler. Yaptıkları iyiliği Allah rızası için yaparlar, bu dünyada olmasa da öbür dünyada ödüllerini alacaklarını düşünür bu dünyada da iç huzurlarını bu sayede bulmuş olurlar.

Son günlerde haberlerde de gördüğümüz gibi bir mahalle bakkalından veresiye defterini satın alıp tüm borçlarını kapatan hayırsever, insanlarımız bulunmaktadır. Bu insanlar hiçbir zaman bu hayırı televizyona çıkmak veya popüler olmak için yapmadıkları için, isimlerini  sürekli gizli tutarak, hayır işleri ile uğraşmaktadırlar.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

“İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.” atasözünü açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!