Ders Notları

Kadirilik ve Abdülkadir Geylani hakkında neler biliyorsunuz?

7. Sınıf Din Kültürü Kadirilik ve Abdülkadir Geylani hakkında neler biliyorsunuz? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Abdülkadir Geylani , Kadiriyye tarikatı kurucusudur. 470’te Neyf köyünde doğdu. Küçük yaşta babasını kaybeden Abdülkādir, annesinin ve dedesi Savmaî’nin yanında büyüdü. Abdülkādir-i Geylânî, Bağdat’a gittiği zaman mensup olduğu Şâfiî mezhebini bırakarak mizacına daha uygun gelen Hanbelî mezhebine girmiştir.
Abdülkādir-i Geylânî’nin tasavvufu, şeriata ve dinin zâhirî hükümlerine titizlikle bağlı kalma esasına dayanır. O, her an Kur’an ve hadislere uygun hareket etmeyi şart koşar. Kadirilik , hak yani doğru olan yollardan bir tanesidir. Bu yol 12. yüzyılda kuruldu. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Merak ederek araştırmış olduğunuz bu konuda adirilik ve Abdulkadir Geylani hakkındaki temel bilgileri öğrenmek için 7. Sınıf din kültürü ders kitabımızdaki bu ödevimizi yapmak hem de dini bilgiler edinmek istediğiniz zaman her zaman doğru kaynak olarak tercih ettiğiniz bu siteyi ziyaret ederek temel bilgileri burada bulabiliyor ve bu cevaplar sayesinde bu konu hakkında çeşitli ulaşma imkânına sahip oluyorum. Sizler sayenizde araştırma konuları mı hızlı bir şekilde yapabiliyorum. Sizlere çok teşekkür ederim her zaman cevaplarınızı efsane buluyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.