Kalıp yargı nasıl oluşur? | Forum Sayfa Cevapları

Kalıp yargı nasıl oluşur?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kalıp yargı nasıl oluşur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kalıp yargı nasıl oluşur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Kalıp yargı belli bir gruba, ırka , bölgeye ve düşünce akımına sahip olan insanlardan görülen ve sevilmeyen hareketlerin meydana gelmesi ile oluşur. İnsanlar bu görmüş oldukları şeyi etrafına ve nesillerine aktardıkça bu gereksiz nefret devam eder ve ilerler.


Kalıp yargı nasıl oluşur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Kalıp yargı; bir takım insanlar hakkında , sadece o şekilde oldukları için sahip olunan yerleşmiş düşünce ve beklentidir. Kalıp yargılarda , empati kurulmadan sadece kesin yargılarla hareket edilir. Bu çok yanlış bir yargıdır. Mesela bir insan Karadeniz bölgesine gitse ,orada yaşasa veya orada yaşayan insanlardan kendi bölgesinde bir kimse bulunsa ve aralarında bir sıkıntı çıksa veyta araları çok iyi olsa. Yada o kişi kendi kültürel özelliklerim bu diyerek bazı hareketlerde bulunsa, bu karşıdaki insanda tüm Karadenizli insanlara karşı , hepsinin öyle olduğuna dair bir önyargı ve kalıp yargı oluşturur. Halbuki o kişi koca bir bölgede yaşayan insanlardan sadece bir tanesidir. Tüm bölgeye ona bakarak iyi veya kötü demek büyük bir yanılgıdır. Ona bakmadan her insanın farklı olabileceğini bilmeli ve buna göre hareket etmelidir. Bu şekilde düşünce insanın kendi yanındakilere bunu anlatması ve onlara da aynı yargıyı oluşturmasına sebep olur. Buda nesillerce konuşularak aktarılır ve bir kişi sebebi ile tüm bölgeye karşı bir kalıp yargı oluşur. Bu büyük bir yanılgıdır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Kalıp yargı nasıl oluşur?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak