Kalıp yargı nedir? | Forum Sayfa Cevapları

Kalıp yargı nedir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kalıp yargı nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kalıp yargı nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Kalıp yargı; bir grubun üyeleri hakkında , sadece o gruba ait oldukları için sahip olunan inanç ve beklentidir. Kalıp yargılarda , empati kurulmadan sadece kesin yargılarla hareket edilir. Bu yanlış bir yargı çeşididir.


Kalıp yargı nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Kalıp yargı; bir takım kişiler hakkında , sadece o gruba ait oldukları için sahip olunan düşünce , his ve beklentidir. Kalıp yargılarda , empati kurulmadan sadece kesin yargılarla hareket edilir. Bu çok yanlış bir yargıdır. Hangi, dine , ırka , cinsiyete ve düşünce ye sahip olan bir grupta bulunursa bulunsun her insan bir değildir. Bu düşünce yapısı toplumu fesada uğratır. Her insan içerisinde hissettikleri düşünceleri ve hisleri birbirinden farklıdır.  Bu his ve düşüncelerine bakmadan sadece belli bir bölgede yaşaması, belli bir ırkı olması , belli kıyafetler giymesi onun kötü bir insan olduğu anlamına gelmez. Her insanın farklı bir yapısı vardır. O insanı tanımalı, düşüncelerini ve insani yapısını öğrenmeli  , ondan sonra yargılamalıyız. İnsanlar bu şekilde kalıp yargılar içerisine girer ve daha önce o şekilde görmüş olduğu bir insan yüzünden bu insanı suçlarlarsa o zaman karışıklık çıkar insanlar arasında. Herkes birbirine soğuk ve tepkili yaklaşarak birbirini incitir. Bunun yerine herkese ayrı bir insan gözü ile bakmak ve bu şekilde yargılamak oldukça yerinde olacaktır. Böylece herkes huzurlu bir şekilde yaşamış ve farklı insanlara karşı tabularını yıkmış olur.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Kalıp yargı nedir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak