Kalıp yargıların ortaya çıkış nedenleri nelerdir? | Forum Sayfa Cevapları

Kalıp yargıların ortaya çıkış nedenleri nelerdir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kalıp yargıların ortaya çıkış nedenleri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kalıp yargıların ortaya çıkış nedenleri nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Kalıp yargıların ortaya çıkış nedeni, insanların empati becerisini geliştirmeden yaşamaları ve bunun gelecek çağlara öğretilememesindendir. Halbuki bütün insanlar görmüş oldukları yanlışları genelleştirmeden sadece o insana ait olduğunu bilmelidirler. Bazı insanların belli yanlışlar yapması ve bu yanlışlarında ısrarcı olması maalesef bütün temsil ettikleri halk hakkında kötü yargılara sebep olabilir.


Kalıp yargıların ortaya çıkış nedenleri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Kalıp yargılar, karşıdaki şahsı veya toplumu sadece bulunmuş olduğu gruba ait olduğu için yargılamaktır. Bu yargılar bazen iyi olsa da çoğu zaman kötü kalıplar ifade eder ve insanların birbirine karşı yanlış tepkilerde bulunmasına sebep olur. Halbuki yapılan hata şahsa aittir ve onun suçudur. Bunun için yüzlerce bazen milyonlarca insan suçlanılması akla yatan bir düşünce değildir. Kalıp yargıların ortaya çıkış nedenleri; belli bir grup insandan benzer davranışların görülmesi, insanlar tarafından nesillere öyle aktarılması, kötü davranışlı olan bir insanın kötülüğünün bulunduğu yere hamledilmesi ve empati ve geniş olma özelliklerimizin olmamasından veya az olmasından kaynaklanır Halbuki geniş görüşlere sahip insanlar bir hata gördükleri veya bir toplum hakkında bilgi aldıkları zaman gözetleme ve araştırma yollarıyla o söylenen şeyin gerçekçiliğini araştırırlar. Körü körüne bağnazlık ve nesillere belli kalıpları aktarmak , insanlar arasında soğukluk ve çatışma hali meydana getirir. Bunun için hepimiz  geniş duygulara sahip olmayı öğrenmeliyiz.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Kalıp yargıların ortaya çıkış nedenleri nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak