Kalıp yargıların toplumlar arası ilişkilere etkilerini değerlendiriniz. | Forum Sayfa Cevapları

Kalıp yargıların toplumlar arası ilişkilere etkilerini değerlendiriniz.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kalıp yargıların toplumlar arası ilişkilere etkilerini değerlendiriniz.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kalıp yargıların toplumlar arası ilişkilere etkilerini değerlendiriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Kalıp yargılar toplumsal arası ilişkileri fesada uğratır, çok kötü bir hale getirir. Kalıp yargılar yüzünden insanlar birbirlerine tepki ve önyargı ile yaklaşarak birbirlerini incitir. İnsanlar hiç tanımadıkları insanlar hakkında yanlış düşünceleri benimser ve sanki o insanların hepsinde bu ahlak varmış gibi onlara yanlış davranışlarda bulunur. Buda insanlar arasındaki evgiyi yıpratır. Ve birbirlerinden görecekleri menfaati bitirir.


Kalıp yargıların toplumlar arası ilişkilere etkilerini değerlendiriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Kalıp yargılar, bir kimsenin aslında hiç tanımadığı insanlar hakkında kafasındaki belli düşünce ve kararlara göre hareket etmesi ve yapmış olduğu ön yargıdır. Mesela başka ırka mensup bir insan sırf o ırka mensup diye yargılanamaz ve küçük görülemez. Her insan değerlidir. Her insan önce tanınmalı ondan sonra ona karşı his beslenmelidir. Bu kalıp yargılar, toplumlar arası nefrete, ayaklanmalara bazen savaşlara, insanların birbirlerine zarar vermesine kadar gider. Ayrıca o beğenilmeyen yargıdaki insanlar arasında çok iyi ve becerikli insanlar var ise de bu yargılar sebebi ile kimseye yardım edemez ve içerisindeki o kişiyi ortaya çıkaramaz. Onlarda da yargılandıkları insanlara karşı bir yargıyı oluşturur ve buda diğer kişilerde de kalıp yargılar meydana getirir. Toplumsal ilişkileri mahveden ve kötü hale getiren bu yargılardan kurtulmalı ve insanlara empati ile yaklaşmayı öğrenmemiz gerekir. Bu empati herşeyi çözecektir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Kalıp yargıların toplumlar arası ilişkilere etkilerini değerlendiriniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak