Ders Notları

Kanın vücudumuzda nasıl hareket ettiğini biliyor musunuz?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kanın vücudumuzda nasıl hareket ettiğini biliyor musunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kanın vücudumuzda nasıl hareket ettiğini biliyor musunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kanın birçok görevi bulunmaktadır. Kan vücutta damarlar aracılığı ile hareket etmektedir. Kanın dolaşımı sırasında içerisindeki koruma birimleri sürekli olarak iş başındadır.

Vücuda girebilecek mikroplara karşı sürekli tetik halindedir. Kan vücudun Besin servisini üstlenir. Kan vücuttaki haberleşme sistemini sağlar.


Kanın vücudumuzda nasıl hareket ettiğini biliyor musunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Besin ve oksijenin hücrelerime getirilmesi ve hücrede ortaya çıkan zararlı maddelerin karbon dioksitin uzaklaştırılması, Kanın sayesinde gerçekleşmektedir. Kan kalbimiz tarafından vücudumuza pompalanarak damarlar içerisinde hareket eder.

Kanımızın yaklaşık olarak yüzde 55 i plazma adı verilen sıvı kısmından %45 ide kan hücrelerinden oluşmaktadır. Kanın plazma kısmında şu, yağ, glikoz, protein, vitamin ve minareler gibi organik ve inorganik maddeler bulunur. Bu şekilde hücrelere besin ve oksijen götürür. Dolaşım sistemini oluşturan üç temel vardır. Bu yapılar kalp, kan ve damardır. Dolaşım bu sayede gerçekleşir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Kan kırmızı olan ve akışkan olan bir sıvıdır kan damarlarımız aracılığıyla vücudumuzda dolaşabilir kanın birçok görevleri vardır kan vücudumuzda bulunan tüm organlarda vardır Ayrıca kan alyuvar ve akyuvar hücrelerinde meydana gelmektedir kadın depolanması ve pompalanmasını kalp sağlar kanın vücudumuzdaki özellikleri elbette ki saymakla bitmez kan vücudumuzda akışını damarlar sayesinde hızlı ve rahat bir şekilde sağlayabilir vücudumuzun her bölgesinde kan bulunabilir bir düşmede ve yaralanmada ya da kesiklerde elimizin kanadığını görmek elbette ki vücudumuzdaki kan akışını gösteren bir örnektir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.