Ders Notları

Karacaoğlan hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayan bir yazı yazınız.

4. Sınıf Türkçe Karacaoğlan hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayan bir yazı yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Karacaoğlan hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayan bir yazı yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Karacaoğlan 17.yüzyılda Osmanlı’da Çukurova ve toroslar çevresinde Türkmen  aşiretleri içerisinde yaşamış bir halk şair i ozanıdır. Şiirlerinde aşk, sevgi, gurbet sıla, özlem, ayrılık, ölüm gibi konuları işlemiş halkın konuşma diliyle şiirler yazmış anlaşılır yalın bir Türkçe kullanmıştır. Halk edebiyatımızın en önemli temsilcisidir. Günümüzde hala bir çok karacaoğlan türküsü çalınır söylenir.

Onun tarzından ve şiirlerinden türkülerinden etkilenen ve günümüze kadar gelmesini sağlayan diğer halk ozanlar ise Çekiç Ali Muharrem Ertaş Neşet Ertaş gibi halka maal olmuş son ozan gelenekçileridir. Bir ayrılık bir yoksuluk birde ölüm, Ela gözlü benli dilber, elagözlüm, üryan geldim üryan giderim, var git ölüm… Ve daha nice türkü Karacaoğlana aittir.


Karacaoğlan hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayan bir yazı yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

17.yüzyılda yaşadığı bilinen dogum yeri kesin bilinmeyen şiirlerinde ve anlattığı yerlerden çıkarıldığı kadar Çukurova ve toroslar bölgesinde yaşamış Türk halk edabiyatının en önemli şairidir.

Karacaoğlan’ın şiirleri aşk ve doğa üzerinde kuruludur. Ayrılık, gurbet, sıla özlemi ve ölüm en çok değindiği konulardır. Duygularını, yaşadıklarını, düşüncelerini; içten, gerçekçi ve özgün bir şiir yapısı içinde anlatır.

Karacaoğlan, Türk aşık edebiyatına yepyeni bir söyleyiş biçimi getirdi. Doğa benzetmelerini sık sık kullanır. Çok yalın ve temiz bir Türkçe kullanır. Kendisinden sonra gelen birçok ozanı derinden etkiledi. Bu olumlu etkiler günümüz Türk şiirine kadar uzanır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Karacaoğlan hakkında vermiş olduğunuz bilgilerle araştırmak istediğim bu konuyu detaylı bir şekilde öğrendim. Araştırmak istediğin tüm konuları hızlı ve kısa bir sürede sizin sitenizde bulabiliyorum. Ödevlerimi ayırabileceğimiz çok fazla zamanı sizin sayenizde en aza indirmek mümkün. Ayrıca Türkçe dersinde ödevlerimi yaptığım zaman muhakkak vermiş olduğunuz bilgilerden faydalanıyorum çünkü vermiş olduğunuz bilgiler çok güzel ve detaylı bir şekilde görüyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.