Karagöz oyunu hakkında neler biliyorsunuz? | Forum Sayfa Cevapları

Karagöz oyunu hakkında neler biliyorsunuz?


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Karagöz oyunu hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Karagöz oyunu hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Karagöz oyunu karşılıklı konuşmaya dayanan iki boyutlu tasvirlerle bir perde üzerinde oynatılan gölge oyunudur. Karagöz oyuncusuna kurgusal, hayalbaz denir. Yardımcıları çırak, yardak, dairezen sandıkardır. Oyundaki konuşmaların değişmeleri baş hareketleri ile yapılır.


Karagöz oyunu hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Karagöz ve Hacivat oyunu 1517 yılında Mısır’ı fetheden Yavuz Sultan Selim’in, memlük sultanı tumanbayın nil nehri üzerinde bulunan roda adasında asılışını hayal eden hayal sanatçısının oğlu 1.Süleymana(Kanuni Sultan Süleyman a) görmesini istediği için İstanbul’a getirerek gölge oyununu istanbulda sergiletmiştir. Bu dönemden sonra Anadoluda bu hayal sanatçılığı yaygınlaşmaya başlamıştır.

Türkler 16.yy ın başlarında gölge oyununu mısırsan almışlardır. Fakat mısır oyun tekniğinde birbirinden kopuk sahneler oldupu için Türk gölge oyunundada bunlar uygulanmaya başlanmıştır. Zamanla bu yeni oyun Türk yaratıcılığı katılarak, çok renkli bir biçim almıştır. Daha sonra Sultan orhangazi döneminde yaşamış olan demirci ustası karavöz ve duvar ustası arasında geçen nükteli konuşmalar hayalciler tarafından gökge oyununda kullanılmaya başlanmış, osmanlının hüküm sürdüğü bugün ki mısır, suriye, ırak, Türkiye, Yunanistan ve birçok balkan ülkelerinde bu oyunlar gölge oyunu olarak oynatılır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Karagöz oyunu hakkında neler biliyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Karagöz ve Hacivat oyunu eskiden oynanılan ve gölge oyunu olarak bilinen kuklalarla yapılan bir mizah oyunuydu. Günümüzde sinemaların televizyonların çok fazla aktif olması sebebiyle Karagöz Hacivat oyunu eskisi kadar oynanan tutulmamaktadır eskiden insanları bir araya getiren güldüren eğlendiren ve bilgilendiren Karagöz Hacivat oyunları çok fazla sevilirdi Türk tarihi ve gelenekleri arasında da yer almaktaydı Karagöz ve Hacivat arasındaki diyaloğu dinlerken eğlenen gülen insanlar çok güzel vakit geçirdi
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak