Ders Notları

Karışım denince aklınıza ne geliyor?

7. Sınıf Fen Bilimleri Karışım denince aklınıza ne geliyor? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Karışım denince aklınıza ne geliyor? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Karışım denince aklımıza birden fazla maddenin kimyasal özellikleri değişecek bir şekilde oluşan madde topluluğudur. Saf maddeler  element ve bileşiklerden oluşur.

Maddelerin çoğu tekbir element ten oluşmaz. Doğada bulunan Maddelerin çoğu saf olmayan karışımlar dan oluşmuştur.


Karışım denince aklınıza ne geliyor? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Herhangi birden fazla maddenin birbirine karışmasına karışım denir. Karşımda birden fazla kimyasal maddenin özelliklerini taşır. Karışımı oluşturan maddeler özelliklerini kaybetmezler. Saf madde değildirler. Fiziksel yollarla ayrılırlar. Formüller ile gösterilmezler.

Kimyasal bağ oluşturmazlar. Karışımlar örnek verecek olursak şekerli su, tuzlu su, asitli şu, iyot, toz ve un gösterilebilir. Karışımları ayırmak için eleme yöntemi, Süzme yöntemi, mıknatıslı ayrıştırma, kaynatarak buharlaştırma, kaynatma ve ayırma hunisi kullanarak karışımlar birbirinden ayrılabilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Karışım denince aklımıza elbetteki iki veya ikiden fazla maddenin birbiriyle karışımı ve etkileşimi örnek olarak verilebilir. Örneğin yemekleri yaptığımız zaman birkaç madde birbirine karıştırarak yaparız. Ya da bir tek yaptığımız zaman yumurtaya şekeri sütü unu birbirine karıştırarak Bir karışım hazırlar ve böylece kekimizi yapmış oluruz. Karışımlar Ayrıca doğada doğal olarak da bulunabilir karışımlar genellikle insan hayatında ve insan eliyle yapılmış olan etkileşimlerdir maddelerin karışımı hallerini birbirinden ayırmak için süzme ve eleme yöntemi kullanılabilir

     

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.