Ders Notları

Karışımlara günlük yaşamdan hangi örnekleri verebilirsiniz?

7. Sınıf Fen Bilimleri Karışımlara günlük yaşamdan hangi örnekleri verebilirsiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Karışımlara günlük yaşamdan hangi örnekleri verebilirsiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Birden fazla maddenin bir araya gelerek birbirlerine içerisinde çözümlenmesi karışımları meydana getirir. Saf gibi gözüken karışımlar ve saf olmayan karışımlar da buna göre sınıflandırılmaktadır.

Günlük hayatımızda birçok karışımla karşılaşmışızdır. Buna basit örnekler verecek olursak çay, ayran, şekerli su, meyve suyu, çorba, çimento ve kum bunlara örnek gösterilebilir.


Karışımlara günlük yaşamdan hangi örnekleri verebilirsiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Karışımlar birbiri içerisine geçmiş birden fazla maddenin bir araya gelerek oluşturduğu birbiri içerisinde çözümlenmiş veya katı olarak kalmış maddelere denir.

Günlük hayatımız içerisinde birçok karışımla karşı karşıya kalırız. Islak bir sünger, çay, ayran, meyve suları, kola, gazoz, şekerli su, tuzlu su, mercimek çorbası, domates çorbası gibi günlük hayatımız içerisinde özellikle mutfaklarda karşılaşırız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde şöyle bir baktığın zaman bir kaçmadın birbirine karışması da karışımları meydana geldiğini görebiliriz. Ördeğin yapmış olduğumuz birçok yemekler ve içecekler karışımlardan meydana gelmektedir annemizin yapmış olduğu mercimek çorbasında patates havuç soğan mercimek surtulsun veya bulunmaktadır bunlarda bir karışımda meydana gelen maddeler olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra çevremizde gördüğümüz birçok maddenin birbirine karışımları şekilde meydana geldiği örnek olarak verilebilir örneğin yoğurt Maya ve doğal sütler meydana geldiği sayılan bir karışım olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.