Ders Notları

Kasların görevleri nedir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Kasların görevleri nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kasların görevleri nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kasların görevleri; Vücuttaki görevi güç oluşumu ve (dış veya iç arası) hareket sağlamaktır. İskeletin hareketini sağlar. İskeletin dik durabilmesi,  organizmanın şekil alması yine kasların görevidir.


“Kasların görevleri nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Kas, vücutta bulunan, büzülebilen bir dokudur.

Kasların vücuttaki görevi güç oluşumu ve (dış veya iç arası) hareket sağlamaktır. Kas hareketlerinin büyük çoğunluğu bilinç dışında gerçekleşir ve yaşam için gerekli fonksiyonların gerçekleşmesi için çok değerlidir.

Kaslar, iskeletle beraber canlıya hem destek olur hem de iskeletin hareketini sağlar. İskeletin dikliği ve organizmanın şekil alması kaslar sayesinde olur.

Kaslar, çizgili, düz ve kalp kası olmak üzere üç kısımdır. Çizgili kaslar, isteğimiz doğrultusunda çalışan kaslardır. Düz kaslar isteğimiz dışında çalışır. Kalp kası da bir çizgili kas olmasına rağmen, isteğimiz dışında çalıştığı için, kalp kası adı verilmiştir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kasların görevleri nelerdir öğrenmek istiyorsanız 6 sınıf fen bilimleri ders kitabında yer alan bu ödevinizi güzel bir şekilde öğrenerek yapmak istiyorsanız Forum sayfa sitesini vermiş olduğu bilgi ve cevapları kullanarak bir yol izleyebilirsiniz bu yolda elbette ki kasların görevlerini ve özelliklerini öğreneceksiniz ayrıca birçok konuyu ve bilgiyi barındıran Forum sayfa sitesi sayesinde tüm sindirim sistemine dolaşım sistemi kaslar eklemler ve çeşitli organlarımızın görevlerini öğrenebildik verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim her zaman sizin bilgileriniz de çok güzel bir şekilde ödev yapabiliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.