Ders Notları

Katı maddelerin hacmini hangi aletle ve nasıl ölçeriz?

4. Sınıf Fen Bilimleri Katı maddelerin hacmini hangi aletle ve nasıl ölçeriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Katı maddelerin hacmini hangi aletle ve nasıl ölçeriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Katı maddelerin hacmini ölçerken sıvı maddelerde yardım alırız. Dereceli silindir içine doldurduğumuz sıvının üzerine katı cismi bırakırız. Sıvı seviyesi ne kadar yükselirse katı cismimizin hacmi ona eşittir.


Katı maddelerin hacmini hangi aletle ve nasıl ölçeriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Katı cisimlerin hacimleri farklı şekillerde ölçülebilir. Katı cismimiz düzgün bir katı cisimse matematiksel formüller yardımıyla bulunabilir. Katı cismimiz düzgün bir yüzeye sahi değilse hacmini ölçmek için sıvı maddeler kullanılır. Dereceli silindire bir miktar sıvı konur sıvının hacmi not edilir. Hacmini ölçmek istediğimiz katı maddeyi bu silindirin içine atarız. Katı madde sıvının yükselmesini sağlayacaktır. İkinci durumdaki sıvı seviyesi not edilir. İki değer birbirinden çıkarıldığı zaman elde ettiğimiz sonuç katı maddenin hacmine eşit olacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Katı maddelerin belirli şekli ve kütlesi vardır katı maddelerin farklı şekillerde ölçebiliriz katı maddeleri ölçmek amacıyla kilograma ve eşit kollu terazi ihtiyaç duyabiliriz Ayrıca katı maddeleri hassas terazi ile ölçebiliriz katı maddelerin belirli özellikleri ve hacimleri vardır sıvı maddelere göre şekillerini korurlar sıvı maddeler ise bulundukları kabın şeklini aldığı için litre ile ölçülür diler sıvı maddeler donduk ları zaman ve belirli bir şekilleri hacimleri olduğu zaman katı madde haline gelirler katı maddelerin çeşitli örnekler verebiliriz örneğin pazardan elma portakal aldığımız zaman bu gibi ürünleri aldığımız zaman teraziye ihtiyaç duyarız Ayrıca marketten almış olduğumuz bakliyatları ölçülmüş bir şekilde ya da ölçerek alabiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.