Ders Notları

Katı, sıvı ve gaz hâldeki maddeleri oluşturan tanecikler ne tür hareketler yapar?

7. Sınıf Fen Bilimleri Katı, sıvı ve gaz hâldeki maddeleri oluşturan tanecikler ne tür hareketler yapar? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Katı, sıvı ve gaz hâldeki maddeleri oluşturan tanecikler ne tür hareketler yapar? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Maddeler taneciklerden oluşur. Maddeyi oluşturan tanecikler atom ya da moleküllerdir. Atom ya da moleküllerin arasındaki mesafe maddenin hâlini belirleyen temel unsurdur.

  • Katı maddeyi oluşturan atomlar arasındaki uzaklık çok azdır bu yüzden sadece titreşim hareketi yaparlar.
  • Sıvı hâli oluşturan atomların arasındaki mesafe katılara göre daha fazladır. Bu onlara titreşim, öteleme ve dönme hareketi yapmasını sağlar.
  • Gaz hâlindeki maddelerde atomlar arası mesafe en fazladır. Sıvılar gibi titreşim, öteleme, dönme hareketi yaparlar.

Katı, sıvı ve gaz hâldeki maddeleri oluşturan tanecikler ne tür hareketler yapar? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Maddelerin yapı taşı atom ya da moleküllerdir. Bu atomların veya moleküllerin arasındaki uzaklık maddenin fiziksel halini belirler. Aynı zamanda bu uzaklıklara göre farklı hareketler yapmalarına olanak sağlar. Bu hareketler titreşim, dönme ve öteleme(dağılma) olarak adlandırılır.

1.Titreşim Hareketi

Katı, sıvı ve gaz hâlindeki bütün maddelerin atomları titreşim hareketi yapabilir. Madde tanecikleri hareket etmeden olduğu yerde titreşirler.

2.Dönme Hareketi

Madde taneciklerinin kendi etrafında dönmesidir. Taneciklerin arasındaki mesafenin olduğu sıvı ve gazlarda görülür.

3.Öteleme(Dağılma) Hareketi

Taneciklerin farklı bir konuma doğru hareketi öteleme adını alır. Sıvı ve gazlarda görülür.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri test kitabı okulda çevrede bulunan katı sıvı gaz maddelerin içerisinde bulunan moleküllerin ve yapı taşlarını arasındaki yapıları ve uzaklıkları detaylı bir şekilde verdiğiniz bilgilerle öğrendim verdiğiniz bilgilere her zaman çok öğreniyorum ve beğeniyorum çünkü vermiş olduğunuz örnekler ve bilgiler hem anlaşılır hem hasta ve hem açıklayıcı şekilde oluyor ödevlerimi yaparken vermiş olduğunuz cevapları okuduğumdan hemen anlıyorum çünkü cevaplarınız da hep özgü ve açıklayıcı cevaplar ödevlerimi yaparken hem zorlanmıyor hem de kısa ve hızlı bir şekilde yapabiliyorum arkadaşlarımla beraber güzel zaman geçirmeyi de fırsat bulabiliyorum bu yüzden başarıda cevaplarınızı çok beğendiğimi söylemek isterim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.