Ders Notları

“Kelile ve Dimne, Ezop Masalları veya La Fontaine (La Fonten) Masalları” kitaplarından hangilerini okudunuz? Okuduğunuz bir masalı sınıfta paylaşınız.

7. Sınıf Türkçe “Kelile ve Dimne, Ezop Masalları veya La Fontaine (La Fonten) Masalları” kitaplarından hangilerini okudunuz? Okuduğunuz bir masalı sınıfta paylaşınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Kelile ve Dimne, Ezop Masalları veya La Fontaine (La Fonten) Masalları” kitaplarından hangilerini okudunuz? Okuduğunuz bir masalı sınıfta paylaşınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

TİLKİ İLE LEYLEK

Tilki ve Leylek bizlere içerisinde bir çok öğütler vermektedir.  Kitapta, Tilki nezaket icabı leyleği yemek yemeye evine davet eder. Fakat yemekleri düz kaseler içerisine koyar. Yemekleri düz keselerin içerisine koyduğu için leylek uzun gagası nedeniyle yemek yiyemez. Bunun sonucunda tilki onunla dalga geçer. Ertesi gün bu kez intikam almak isteyen leylek tilkiyi evine yemek yemeye davet eder. Yemekleri dar ve uzun vazolar içerisine koyar. Tilki kapıdan içeri girer girmez yemek kokusuyla adeta büyülenir. Aceleyle masaya geçer ama yemeklerden yiyemez. Leylek hem karnını doyurmuş hem de intikamını almıştır.


“Kelile ve Dimne, Ezop Masalları veya La Fontaine (La Fonten) Masalları” kitaplarından hangilerini okudunuz? Okuduğunuz bir masalı sınıfta paylaşınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kelile ve Dimne

Kelile ve Dimne adlı iki tilkinin yaşadıkları olayları  konu alarak bizlere eğitici ve öğretici dersler vermektedir. Kelile ve Dimne kitabında bir çok konuda eğitici bilgiler vermekte birlikte siyasetten, erdemleri içeren bir çok duygu ve düşünce hakkında okuyucusuna bilgiler vermektedir.  Kitapta “doğrunun ve dürüstlüğün” simgesi “Kelile” karakteri ile “yanlışın ve yalanın” simgesi “Dimne” karakteri anlatılmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dünyaca ünlü ve geleneksel hale gelmiş olan la Fontaine masalları ve Ezop masalları çok küçük yaştan itibaren okumaya başladığımız yıllardan beri masalları ile büyüdüğümüz çok fazla sevdiğimiz masal örnekleri arasında yer alır. Okumuş olduğumuz birçok masal dünyaca ünlü olan bu yazarların imzasını taşımaktadır. Kitaplarımızda sıkça bununla karşılaşabiliriz. Ayrıca yukarıda vermiş olduğunuz iki örnekle de Ezop masalları veya la Fontaine masalları izle örnekleri ile birlikte defterimize aktarmış olduk. Vermiş olduğunuz örnekleri çok beğeniyorum. Araştırmak istediğim ve ödevleri yapmak istediğim bir çok bilgiyi ve örnekleri sitenizde çok rahat ve hızlı bir şekilde bulabiliyorum. Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.