Ders Notları

Kevser suresinde yerine getirilmesi istenen namaz ve kurban ibadetleri hakkında neler biliyorsunuz?

5. Sınıf Din Kültürü Kevser suresinde yerine getirilmesi istenen namaz ve kurban ibadetleri hakkında neler biliyorsunuz? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Namazın ergenlik çağına ermiş ve Müslüman olan herkese farz olduğunu biliyorum. Namazda belli şekiller ve surelerin bilinmesi ve ona göre namaz kılınması gerekir. Namazı bozan ve olması için şartlar olduğunu biliyorum. Namaz için ezan okunduğunu ve vakitlerin bilinmesi içinde günde beş kere ezan okunduğunu da biliyorum.
Müslümanların bir kısmı evlerinde veya bulundukları yerde bir kısmı da camiye giderek namazlarını kılarlar. Cuma ve bayram namazlarında daha çok insanlar camide toplanırlar.
Kurban ibadeti ise her kurban bayramında kurban kesilmesi ve bu geleneğin Hz. İbrahim’ den bu yana geldiğini biliyorum. Kurban bayramında hem et yeniyor hemde et dağıtılarak insanlar sevindiriliyor. Bu paylaşma ve beraberlik açısından çok güzel. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Birçok ayeti kerimede olduğu gibi Kevser suresinde de namazın ibadetin ve Kurban kesmeden Müslümanlara farz kılındığını anlatan bir ayet e Kerim’i olduğunu söyleyebiliriz. Her ergenlik çağına girmiş akıl sağlığı yerinde olan müslümanların namaz kılması farz kılınmıştır namaz İslamın şartlarından biridir 5 vakit namazımıza zamanında ve düzgün bir şekilde kılmaya Özen göstermeliyiz maddi durumu iyi olan ve olanaklar elverdiğince kurban kesme ibadeti Kurban Bayramı’nda farz kılınmış bir ibadet olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.