Ders Notları

Kimler zekât vermekle yükümlüdür? Söyleyiniz.

8. Sınıf Din Kültürü Kimler zekât vermekle yükümlüdür? Söyleyiniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Müslüman, akıl sağlığı yerinde, ergenlik çağına gelmiş ve hür olması , bir yıllık borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla hakikaten ya da hükmen artıcı, yani kazanç sağlayıcı nitelikte “nisap miktarı” mala sahip olması gerekir.
Artıcı olmaktan kastedilen, malın sahibine gelir, kâr, fayda temin etmesi yahut kendiliğinden çoğalma ve artma özelliği olan altın gibi birikimlere sahip bulunmasıdır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Akıl sağlığı yerinde olan ergenlik çağına girmiş olan elindeki imkanlara sahip olan insanların zekat vermesi ibadet olarak sayılmaktadır. Zekat Allahu tarihinin en çok hayırla müjdelediği ibadetler arasında yer aldığını söyleyebiliriz insanlar zekat vererek hem mallarının şüphelerini yapar hem de yardımlaşma ve dayanışmanın anahtarını zekatla bulurlar. Bizler de elimizden geldiği kadar elimizde bulunan imkanlardan zekat vermeliyiz zekatı ihtiyaç sahiplerine vermeliyiz zekatı verecek insanların yoksul yardıma ihtiyaç olmasa yolcu olmazsa yetim olması ve çeşitli sebeplerden dolayı ihtiyaç sahibi olmasına dikkat ederek zekat larımızı vermeliyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.