Ders Notları

Kimyasal sindirim hangi organlarda gerçekleşir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Kimyasal sindirim hangi organlarda gerçekleşir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kimyasal sindirim hangi organlarda gerçekleşir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kimyasal sindirim ağızda, midede ve ince bağırsakta gerçekleşir.


“Kimyasal sindirim hangi organlarda gerçekleşir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Kimyasal sindirim ;besinlerin parçalanmasının enzim yoluyla gerçekleşmesidir. Kimyasal sindirimle besinler hücre zarından kolaylıkla geçebilecek küçüklükte parçalara ayrılır.

Sindirim sisteminin organları ;anüs, kalın bağırsak, ince bağırsak, mide, yemek borusu, yutak ve ağızdır. Ağızda hem kimyasal hem de mekanik sindirim vardır.. Çiğneme olayı mekanik sindirimken, tükürük içinde bulunan enzimlerle de kimyasal sindirim meydana gelir. Karbonhidratların sindirilme işlemi de ağızda başlamaktadır. Yutak ise besinlerin ağızdan geçip yemek borusuna ilerlemesini sağlar. Yutakta herhangi bir sindirim gerçekleşmez sadece besin iletimi yapılır.

Yemek borusu alınan besinlerin mideye iletilmesini sağlar. yemek borusunda herhangi bir sindirim gerçekleşmez. mideye gelen besinler burada hem kimyasal hem de mekanik sindirime uğrarlar. Midede bulunan enzimler ve mide öz suyu besinlerin kimyasal olarak sindirilmesini sağlarken; mide sindirim sırasında kaslarını kasar ve gevşetir bu şekilde de besinler mekanik sindirime uğrarlar.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 6 sınıf fen bilimleri ders kitabımıza baktığımız zaman sindirim sisteminde bulunan organları öğrendikten sonra gözle görülebilir sindirim organlarının hangileri olduğunu yukarıdaki dersimizde öğrenmiştik bunun yanı sıra kimyasal sindirimin hangi organlarda gerçekleştiğini öğrenmek istediğimiz zaman yukarıdaki bilgi ve cevaplardan faydalandık ağzımızda midemizde ve soluk borumuzda kimyasal sindirimin gerçekleştiğini öğrendik verdiğiniz bilgilere teşekkür ederiz sizlerin verdiği bilgiler ve 6 sınıfta bulunan bu ödevimi bitirdim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.