Ders Notları

Kokunun zamanla hissedilememesini nasıl açıklarsınız?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kokunun zamanla hissedilememesini nasıl açıklarsınız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kokunun zamanla hissedilememesini nasıl açıklarsınız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

duyu organlarımızdan bir tanesi olan burnumuz ilk olarak kokuyu aldığı zaman bir algı gerçekleşir.

Ancak biz aynı ortamda kokuyu almaya devam ettiğimiz zaman o kokuya alışırız. Kokuyu algılamamaya başlarız. bir kokuyu ilk başta alıp daha sonra onu hissetmemizin sebebi burnumuzdur.


Kokunun zamanla hissedilememesini nasıl açıklarsınız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir kokunun zaman hissedilmemesinin temel sorunu bir kokuyu ilk olarak aldığımızda sürekli olarak okuyan maruz kalmamız ile beraber vücudumuzun o kokuya karşı bağışıklık kazanmasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak bir kokuyu aldığımızda burun titreşimlerle bunu algılar sürekli olarak bu kopya maruz kaldığı zaman ise bu kokuyu alışarak zaman içerisinde almamaya başlamaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Burnumu sayesinde çevremizde olan kokuları hissedebiliriz çevremizdeki herhangi bir kokuyu ayırt etmek için burnumuzdan yardım alabiliriz burnumuz sayesinde kokuları hissedebilir ve çevremizde bulunan kokuları hemen algılayabiliriz. Burnumuz beş duyu organlarımızdan biridir burnumuz sayesinde yemiş olduğumuz besinleri bir çiçeğin kokusunu çevrenizde bulunan kokuları hissedebilir ve ayırt edebiliriz bu da burnumuzun özelliklerinden biri olarak sayılmaktadır burnumuz beş duyu organlarımızdan biri olarak sayılmakta ve yüzümüzde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.