Ders Notları

Komşulara yardım etmemenin ve onların yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalmanın neden olacağı toplumsal sorunları konu alan bir drama çalışması yapınız.

8. Sınıf Din Kültürü Komşulara yardım etmemenin ve onların yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalmanın neden olacağı toplumsal sorunları konu alan bir drama çalışması yapınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Sınıfınızda beş kişi seçiniz. Bunlardan her birine yazılacak olan görevleri veriniz. Mehmet çok çalışkan bir çocuktu. Okulda öğretmenini çok iyi dinler ve okuyup belli yerlere gelmek için mücadele ederdi. Mehmet’ in babası hasta olduğu için her zaman işe gidemez , gidemediği içinde belirli bir getiremezdi.
Babası Mehmet’e : _ Oğlum okumaya olan azmini görüyorum. Annen vefat etti. Bende ben pek iyi değilim artık. Seni gücüm yettikçe okutacağım. Ancak sana bu sene okul önlüğü alacak param yok ” dedi
Mehmet bir yandan üzgün bir yandan babasına olan sevgisiyle: ” Önemli değil baba, gömleğimle giderim” dedi.
Mehmet gömleği ile gittiği okulda öğretmeninden azar yemiş ve arkadaşları tarafından dalga geçilmişti. Okula gitmek istemeyen Mehmet ne yapacağını bilemiyordu. Komşusuna ziyarete gittiklerinde komşuları da onu okumak istemiyor sanarak azarlamışlardı.
Mehmet artık okula gider gibi evden çıkıyor ve çalışarak para kazanıyor ailesine getiriyordu. Ailesi ona onun dediği gibi okuldaki öğretmenlerin yardım ettiğini sanıyorlardı. Aylar böyle geçerken Mehmet arkadaşlarının etkisiyle daha çok kazanmak için ufak çapta hırsızlıklar da yapmaya başladı.
Okula gitmediği için ve pasaklı sandıkları bu çocuğun aslında neler yaşadığını görmüyorlardı. Öğretmenleri çok uzakta oturmuyordu. Mehmet bir gün alışveriş eşyalarını çalmaya çalıştığı kişinin Mehmet olduğunu fark etti. Elinden tutarak onu evine götürdü ve olanları anlamaya çalıştı. Mehmet’ in durumunu görünce komşusu olmaktan ve bu hale gelene kadar çocuğu fark etmemekten utandı. Babasının tedavisi için mahallece para toplansa da iyileşemedi. Öğretmeni Mehmet’ i evlatlık olarak aldı ve her zaman destekçisi oldu. İyi bir doktor olan Mehmet bu günleri asla unutmadı. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türk toplumu olarak komşuluk ilişkisi ne oldukça dikkat ederiz komşularımızın zor durumda oldukları zaman yardımına koşarız komşularımızla iyi geçinmeye çalışırız komşularımızı kıracak davranışlardan ve sözlerden Uzak dururuz komşularımız en yakınlarımız olduğu için her zaman onlara yardım etmek isteriz yardım ederek onların ihtiyaçlarını karşılarız örneğin vereceğiniz sarıda kavgaya zekatı öncelikleri yakınlarımız olan komşulara verebiliriz Ayrıca komşularımızla çeşitli sıkıntılar ve zorluklar yaşasak da uzlaş yolunu bulmalıyız birbirimizle küs kalmamalıyız komşuluk hakkı peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin buyurduğu en temel ahlaki özelliklerden biri olan ve sayılır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.