“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” (Hz. Muhammed) sözünü kısaca açıklayınız.


Türkçe Öğretmeni

5. Sınıf Türkçe “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” (Hz. Muhammed) sözünü kısaca açıklayınız. Bu sözde bize hangi değerler öğütlenmiştir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” (Hz. Muhammed) sözünü kısaca açıklayınız. Bu sözde bize hangi değerler öğütlenmiştir? Açıklayınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Peygamber efendimizin komşusu açken tok yatan bizden değildir dözü ile komşuluğa verilen önem ortaya konmaktadır.Her insan çevresindeki ihtiyaç sahiplerini fark etmeli ve bu ihtiyaç sahiplerine elinden geldiği kadar yardımcı olmalıdır.

Bugün yardıma ihtiyacı olan komşumuza biz yardım ettiğimizde yarında bizim yardıma ihtiyaç duyduğumuzda o kişide bize yardım eli uzatır. Bu sayede toplum içerisinde yardımlaşma duygusu artar.


“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” (Hz. Muhammed) sözünü kısaca açıklayınız. Bu sözde bize hangi değerler öğütlenmiştir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Bir toplum içerisinde ne kadar çok yardımlaşma, dayanışma varsa o kadar çok huzur, barış ve kardeşlik hakim olur. Bu duyguları kaybeden toplumlar birbirlerinden uzaklaşır yozlaşır vede insanlık dışı hareketler oluşmaya başlar.

İşte bu sebepten dolayı komşu hakkı ve paylaşmaya peygamber efendimiz önem vermiş ve tüm Müslümanların kardeş olduğunu varsaymış, birbirinin dertleriyle dertlenmeyi bilende hakiki mümin saymıştır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” (Hz. Muhammed) sözünü kısaca açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir sözününüHz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ne güzel söylemiştir. Bu sözden de anlaşılacağı gibi komşuluk çok önemlidir.atalarımızın da dediği gibi komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözü de bunu en güzel şekilde vurgulamaktadır komşularımız bizim en yakınlarımız dır komşularımızda yardıma ihtiyacı olan ve gereksinimleri olan insanlarına yardım etmek yardımda bulunmak maddi manevi olarak yanında bulunmak çok önemlidir bu hem ahlaki bir davranıştır hem de Müslümanlığın gerekliliği arasındadır.örneğin karşılaşacağımız sıkıntılı bir durum da bize yakın olan komşularımıza ihtiyaç duyarız. Komşularımız arasında maddi manevi ihtiyaçları olan varsa yardım etmek veya bir tabak yemek götürmek önemlidir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!